Pijani kierowcy stracą samochody? Sejm przegłosował nowelizację

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Alkohol za kierownicą

Alkohol za kierownicą / Fot. Pixino

Jeśli prezydent podpisze ustawę - niektórym osobom przyłapanym przez policję na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu, pojazd będzie konfiskowany.

Sejm przegłosował nowelizację Kodeksu karnego. Za głosowali wszyscy obecni posłowie PiS (225), troje posłów koła Polskie Sprawy – Zbigniew Girzyński, Andrzej Sośnierz i Agnieszka Ścigaj oraz poseł niezrzeszony Łukasz Mejza. Wszystkie kluby opozycji głosowały przeciw, oprócz 10 posłów Konfederacji, którzy wstrzymali się od głosu.

Oznacza to, że – jeśli prezydent podpisze ustawę – niektórym osobom przyłapanym przez policję na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu, pojazd będzie konfiskowany. Prawo to wejdzie w życie od listopada 2023 roku.

Jak to wygląda w praktyce?

Kierowca z co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi otrzyma zakaz sądowy prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata.

Z kolei kierowca z minimum 1,5 promila alkoholu w organizmie straci samochód na rzecz Skarbu Państwa. Tak samo w przypadku posiadania przez kierowcę co najmniej 0,5 promila i spowodowania wypadku drogowego.

Jeśli natomiast pijany kierowca nie jest właścicielem samochodu, będzie musiał zapłacić równowartość pojazdu. W tym celu będzie się korzystać z systemów ustalania średniej wartości rynkowej auta. Równowartość będzie musiał zapłacić również pijany kierowca, który w wyniku wypadku zniszczył pojazd.

Konfiskata nie obejmuje pojazdów niemechanicznych, a dla kierowców zawodowych przewidziano inne zasady. Portal BRD24 podaje:

W ustawie jest wyjątek dla kierowców zawodowych, prowadzących pojazdy pracodawcy, czasem kosztujące setki tysięcy złotych. W takim wypadku sąd orzekać będzie nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

BRD24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY