Prezydent Duda: Sojusz Północnoatlantycki jest w stanie gotowości

z ostatniej chwili
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w BBN

Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w BBN / Fot. PAP/Paweł Supernak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Nie mamy w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów kto wystrzelił tę rakietę - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji prasowej, która odbyła się przed godziną 1 w nocy.

Zobacz także: Rzecznik rządu: Podwyższamy gotowość niektórych jednostek wojskowych i innych służb mundurowych

Trwa wyjaśnianie sprawy

Prezydent Andrzej Duda zrelacjonował swoje ostatnie działania.

Chcę złożyć głębokie wyrazy współczucia dla najbliższych dwóch naszych obywateli, którzy dzisiaj zginęli w wyniku wybuchu najprawdopodobniej rakiety, która spadła na naszym terytorium, 6-kilometrów od polsko-ukraińskiej granicy. Jestem po całym szeregu konsultacji międzynarodowych – powiedział.

Podkreślił, że trwają czynności wyjaśniające na miejscu wybuchów w Przewodowie na Lubelszczyźnie.

Fakty są takie, że są cały czas prowadzone czynności śledcze na miejscy zdarzenia. Prezydent Joe Biden zadeklarował, że udzieli nam wsparcia w postaci amerykańskich ekspertów. To będzie działanie wspólne, sojusznicze. Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie wyjaśniona – stwierdził.

Głowa Państwa nie chciała przesądzać o przyczynach wybuchów.

Przez cały dzień trwał rosyjski atak rakietowy na Ukrainę, ale nie mamy żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił tą rakietę. Prowadzone są czynności śledcze. Najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej, ale to jest w trakcie badania – podkreślił prezydent.

Sojusznicy zapewniają o wsparciu

Prezydent Andrzej Duda przeprowadził szereg rozmów z przywódcami innych państw.

Joe Biden jasno i wyraźnie powiedział, że USA dotrzymują sojuszy, są z nami. Wszystkie zapisy Traktatu Północnoatlantyckiego i zobowiązania sojusznicze są obowiązujące. USA stoją razem z nami na straży bezpieczeństwa polskiego, tak jak i całego NATO. Te same słowa usłyszałem od premiera Wielkiej Brytanii – poinformował.

Polityk zapewnił o pełnym wsparciu dla Polski ze strony sojuszników.

Sojusz Północnoatlantycki jest w stanie gotowości. My wzmocniliśmy gotowość polskich sił zbrojnych. Nasze samoloty dzisiaj są na polskim niebie, będą wspierane przez samoloty sojusznicze. Chcę wszystkich zapewnić, że działamy bardzo spokojnie. W sposób bardzo rozważny. Nie są podejmowane żadne pochopne decyzje. Proszę, żeby wszyscy byli spokojni. Polscy żołnierze są na miejscu, sojusznicze wsparcie jest – powiedział.

“Prezydent zdecydował o zwołaniu w środę na godz. 12.00  Rady Bezpieczeństwa Narodowego” – przekazał szef Gabinetu Prezydenta RP. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMF24, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY