Strategia Demograficzna 2040 – co to jest?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rząd przyjął strategię demograficzną

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Strategia Demograficzna 2040 została przyjęta we wtorek przez Radę Ministrów. Jej głównym celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.
  • Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów zaakceptowano dokument mający zwalczyć problem niżu demograficznego.
  • Strategia Demograficzna 2040 ma w swoim założeniu wspierać finansowo rodziny, a także dążyć do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.
  • Ponadto program ma na celu rozwój rynku pracy, by ten był przyjazny rodzinie.
  • Rząd pochwalił się również dotychczasowymi programami socjalnymi.
  • Zobacz także: Rządowy program dla producentów cementu. Rekompensaty za wzrost cen energii

We wtorek, podczas posiedzenia Rady Ministrów została przyjęta Strategia Demograficzna 2040. Jej głównym założeniem jest walka z niżem demograficznym uderzający w nasz kraj w ostatnich latach. W strategii podkreślono, że rząd będzie dążył do realizacji planów związanych z posiadaniem dzieci.

Wśród obszarów, w których należy podjąć odpowiednie działania wymieniono m.in wzmacnianie rodziny, poprzez zabezpieczenie finansowe oraz wsparcie w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Następnym polem, który potrzebuje działań jest znoszenie barier dla osób chcących posiadać dzieci, poprzez rozwój rynku pracy przyjaznego rodzinie, rozwój opieki zdrowotnej, poprawę jakości i organizacji edukacji, a także rozbudowę form opieki nad dziećmi. Istotnym elementem strategii jest również podnoszenie jakości zarządzania i wdrażania programów na poziomie centralnym i samorządowym.

Czytaj więcej: Najnowszy sondaż wyborczy. PiS wyprzedza PO

Strategia Demograficzna 2040 kluczem do rozwiązania problemu?

W zamieszczonym na stronie kancelarii premiera wskazano, że podana strategia to pierwszy tak kompleksowy dokument, mierzący się z niekorzystnymi trendami w demografii. Jego głównym założeniem jest przywrócenie odpowiedniego poziomu wskaźniku urodzeń gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Zaakcentowano, że zmniejszenie negatywnych tendencji demograficznych i aktywna polityka prorodzinna to priorytety rządu od 2015 r. Jednym z najważniejszych działań było wprowadzenie programu “Rodzina 500 plus”, dzięki któremu wsparcie uzyskało 7 mln dzieci. Ważnym rozwiązaniem było także uruchomienie “Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego”, przeznaczonego dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice otrzymują dzięki temu w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.

Przypomniano, również program “Maluch +”, który wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. W 2015 r. było zaledwie 84 tys. miejsc w żłobkach, podczas gdy obecnie jest ich ok. 230 tys.

Wskazano też m.in., że wprowadzona została skoordynowana opieka nad kobietami w ciąży i bezpłatne leki dla ciężarnych pacjentek – aktualnie na specjalnej liście znajduje się 388 bezpłatnych leków.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY