- Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów zaakceptowano dokument mający zwalczyć problem niżu demograficznego.
- Strategia Demograficzna 2040 ma w swoim założeniu wspierać finansowo rodziny, a także dążyć do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.
- Ponadto program ma na celu rozwój rynku pracy, by ten był przyjazny rodzinie.
- Rząd pochwalił się również dotychczasowymi programami socjalnymi.
- Zobacz także: Rządowy program dla producentów cementu. Rekompensaty za wzrost cen energii
We wtorek, podczas posiedzenia Rady Ministrów została przyjęta Strategia Demograficzna 2040. Jej głównym założeniem jest walka z niżem demograficznym uderzający w nasz kraj w ostatnich latach. W strategii podkreślono, że rząd będzie dążył do realizacji planów związanych z posiadaniem dzieci.
Wśród obszarów, w których należy podjąć odpowiednie działania wymieniono m.in wzmacnianie rodziny, poprzez zabezpieczenie finansowe oraz wsparcie w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Następnym polem, który potrzebuje działań jest znoszenie barier dla osób chcących posiadać dzieci, poprzez rozwój rynku pracy przyjaznego rodzinie, rozwój opieki zdrowotnej, poprawę jakości i organizacji edukacji, a także rozbudowę form opieki nad dziećmi. Istotnym elementem strategii jest również podnoszenie jakości zarządzania i wdrażania programów na poziomie centralnym i samorządowym.
📸 Trwa posiedzenie #RadaMinistrów pod przewodnictwem premiera @MorawieckiM .
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 15, 2022
➡️ Rząd zajmuje się dzisiaj m. in. uchwałą pn. „Strategia Demograficzna 2040". pic.twitter.com/tfOMv5G8ed
Czytaj więcej: Najnowszy sondaż wyborczy. PiS wyprzedza PO
Strategia Demograficzna 2040 kluczem do rozwiązania problemu?
W zamieszczonym na stronie kancelarii premiera wskazano, że podana strategia to pierwszy tak kompleksowy dokument, mierzący się z niekorzystnymi trendami w demografii. Jego głównym założeniem jest przywrócenie odpowiedniego poziomu wskaźniku urodzeń gwarantującego zastępowalność pokoleń.
Zaakcentowano, że zmniejszenie negatywnych tendencji demograficznych i aktywna polityka prorodzinna to priorytety rządu od 2015 r. Jednym z najważniejszych działań było wprowadzenie programu “Rodzina 500 plus”, dzięki któremu wsparcie uzyskało 7 mln dzieci. Ważnym rozwiązaniem było także uruchomienie “Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego”, przeznaczonego dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice otrzymują dzięki temu w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.
Przypomniano, również program “Maluch +”, który wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. W 2015 r. było zaledwie 84 tys. miejsc w żłobkach, podczas gdy obecnie jest ich ok. 230 tys.
Wskazano też m.in., że wprowadzona została skoordynowana opieka nad kobietami w ciąży i bezpłatne leki dla ciężarnych pacjentek – aktualnie na specjalnej liście znajduje się 388 bezpłatnych leków.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
pch24.pl