Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 14 do 20 listopada: demonstracje, pikiety, spotkania

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay

Im mniej spory są merytoryczne, oparte na faktach i wiedzy, tym bardziej są gorące i destruktywne. Emocje budzą się, gdy rozum śpi. Wrogom Polski zależy na tym, by Polacy walczyli między sobą, więc podgrzewają emocje. By nie dać się manipulować i spierać się dla dobra Polski, a nie na szkodę naszej ojczyzny, trzeba unikać emocji i opierać się na faktach. By mieć racjonalne argumenty trzeba zdobywać wiedzę.

14 listopada – poniedziałek

Zobacz także: Tłumy w Marszu Niepodległości [FOTORELACJA]

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris zaprasza na wykład otwarty prof. Jane Adolphe “Przestępstwa seksualne duchownych — analiza interdyscyplinarna”. 18:00. Aula Collegium Intermarium (III piętro). Bagatela 12, Warszawa.

Zapraszamy na wyjątkową debatę, która po raz pierwszy odbędzie się w kameralnych okolicznościach w głównej siedzibie Warsaw Enterprise Institute. Okazja jest niebagatelna. Populacja Ziemi przekroczy w połowie listopada 8 mld dusz. Dotąd nie ziściły się żadne katastroficzne prognozy związane z “bombą populacyjną” – ludzkość w miarę przyrostu populacji była coraz bardziej syta, coraz lepiej ubrana i coraz zdrowsza. To jednak może nie trwać wiecznie. Spadająca dzietność i wzrastają odsetek ludzi starszych w społeczeństwach świata, w połączeniu z dysfunkcyjnymi systemami emerytalnymi zwiastują kłopoty. W dyskusji eksperckiej zastanowimy się, jak stawić czoła największym wyzwaniom demograficznym XXI w. – i czy w ogóle cokolwiek, poza liczeniem na łut szczęścia — da się zrobić. 18:00 Siedziba WEI (Aleje Jerozolimskie lok. 7). W debacie wezmą udział: Prof. Maciej Duszczyk — badacz społeczny, prorektor ds. naukowych Uniwersytetu Warszawskiego, Bartosz Marczuk — wiceprezes PFR, Tomasz Wróblewski- Prezes WEI, Prof. Irena Kotowska, ekonomistka, demografka, SGH, Beata Socha — wiceminister rodziny i polityki społecznej. Moderuje: Sebastian Stodolak, wiceprezes WEI.

14.00-17.00. Zapraszamy państwa serdecznie jako Aquilas na wystawę poświęconą historii relacji Polsko-Łużyckich, która odbędzie się w Warszawie na ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego dnia 14 listopada 2022 roku. Pragniemy poprzez wystawę graficzno-informacyjną przybliżyć państwu w prosty oraz szybki sposób to, czym są Łużyce, kto je zamieszkuje, jakie były relacje Polsko-Łużyckie na przestrzeni dziejów i jak to jest z tymi Łużycami teraz. Dodatkowym tematem naszej wystawy będzie postać Alfonsa Parczewskiego ps. “Niklot”, który to włączył się w ochronę praw Łużyczan i działał na rzecz relacji Polsko-Łużyckich. Zapraszamy serdecznie!

Instytut Pamięci Narodowej i Starostwo Powiatowe w Piszu serdecznie zapraszają na uroczystości związane z odsłonięciem tablicy poświęconej Wojciechowi Ziembińskiemu (1925-2001). Ceremonia odbędzie się 14 listopada 2022 r. o godz. 11:00 w Piszu. Zaproszenie na odsłonięcie tablicy poświęconej Wojciechowi Ziembińskiemu — Pisz, 14 listopada 2022
Program:
— godz. 11:00 uroczyste odsłonięcie tablicy memoratywnej umieszczonej na budynku przy placu Daszyńskiego 7 w Piszu z udziałem rodziny W. Ziembińskiego i zaproszonych gości;
— godz. 12:00 prelekcje na temat życia i działalności W. Ziembińskiego, które odbędą się
w I Liceum Ogólnokształcącym w Piszu im. Bojowników o Polskości Mazur, ul. Sikorskiego 15.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz z Urzędem Miasta Mysłowice zaprasza na uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Jana Bielanika znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Wydarzenie z udziałem rodziny powstańca, władz samorządowych oraz przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, odbędzie się 14 listopada 2022 r. o godz. 11:00 na cmentarzu parafialnym w Mysłowicach-Brzezińce przy ul. Cmentarnej 13.

Zapraszamy w poniedziałek 14 listopada 2022 r. o godz. 18:00 do Biblioteki Raczyńskich (plac Wolności 19) na promocję wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej książki Marcina K. Schirmera „Polscy ziemianie w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919–1921”. Spotkanie poprowadzi dr hab. Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego oddziału IPN.

4 listopada 2022 r. o godz. 10:00 Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu zaprasza na projekcję wielokrotnie nagradzanego filmu pt. „Zacheusz” zrealizowanego przez studio filmowe działające w Ośrodku Resursy Obywatelskiej w Radomiu. Pokaz odbędzie się w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia”. Film w reżyserii Piotra Buczaka i Pawła Putona jest fabularyzowaną dokumentalną opowieścią o losach Zacheusza Pawlaka, harcerza, działacza konspiracyjnego, więźnia Majdanka, powojennego radomskiego lekarza i społecznika. Wykład przedstawiający tło historyczne produkcji przed projekcją filmu wygłosi dr hab. Sebastian Piątkowski z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Czas trwania filmu: 42 min. Zorganizowane grupy prosimy o kontakt mailowy: [email protected]

15 listopada – wtorek

Stowarzyszenie “Wspólnota i Pamięć” serdecznie zaprasza do udziału w pierwszej edycji Zaduszek Wołyńskich. Wspólnie uczcijmy pamięć Polaków zamordowanych na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej przez ukraińskich szowinistów! Na uczestników czeka bogaty program słowno-muzyczny oraz spotkanie z wyjątkowymi gośćmi, którymi będą m.in.: Krzesimir Dębski – kompozytor, dyrygent, Stanisław Srokowski – pisarz, poeta, Anna Lewak — prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego. Michał Siekierka — wiceprezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów. O oprawę muzyczną zadba Bartosz Madej — finalista “The Voice of Poland”. Widzimy się we wtorek, 15 listopada w budynku PAST-y w Warszawie o godz. 18:00 (ul. Zielna 39, 4. piętro). Więcej informacji w mediach społecznościowych Stowarzyszenia “Wspólnota i Pamięć”:

Prezentacja wystawy „«Jesteśmy Polakami». Związek Polaków w Niemczech w 100. rocznicę powstania Związku Polaków w Niemczech” – Zapraszamy 15 listopada br. o godz. 12.00 na plac Pokoju w Lęborku. Wstęp wolny.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz z Urzędem Gminy Bobrowniki zaprasza na uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Augustyna Ullmanna znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Wydarzenie z udziałem rodziny powstańca, władz samorządowych, młodzieży szkolnej oraz przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, odbędzie się 15 listopada 2022 r. o godz. 11:00 w Siemoni na cmentarzu parafialnym pw. Wszystkich Świętych przy ul. 1 Maja.

16 listopada – środa

Serdecznie zapraszamy na dyskusję wokół serii wydawniczej „Leksykon bezpieki. Kadra kierownicza aparatu bezpieczeństwa (1944–1956)”, podczas której będziemy szukać odpowiedzi na pytanie kim byli ludzie, którzy tworzyli komunistyczny aparat represji? Jak przebiegała ich kariera? Jak potoczyły się ich losy po zakończeniu kariery w resorcie? Dyskusja odbędzie się 16 listopada, o godzinie 16.30, w Izbie Pamięci „Strzelecka 8” w Warszawie . W debacie wezmą udział pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej: dr hab. Mirosław Szumiło (BBH), dr Rafał Kościański (OAIPN w Poznaniu), Radosław Kurek (OAIPN w Krakowie), Paweł Niziołek (OBBH w Białymstoku), Magdalena Dźwigał (AIPN), dr Witold Bagieński (AIPN).

Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej organizatorom i uczestnikom strajku środowisk oświaty, służby zdrowia i kultury w listopadzie 1980 r. – Gdańsk, 16 listopada 2022. Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku (ul. Okopowa 21/27) 11.00. 11.30 Przedstawienie publikacji: Listopad ’80. Rzecz o strajkach ludzi oświaty, służby zdrowia i kultury

W ramach obchodów stulecia utworzenia Związku Polaków w Niemczech oraz 90. rocznicy powstania Polskiego Gimnazjum w Bytomiu, 16 listopada 2022 r. o godz.12.00 przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Władysława Studenckiego na placu Jana III Sobieskiego w Bytomiu, zostanie otwarta wystawa plenerowa „Jesteśmy Polakami! Związek Polaków w Niemczech”.

17 listopada – czwartek

Zapraszamy na spotkanie z Księdzem Profesorem Tadeuszem Guzem i Księciem Paulem von Oldenburgiem. Pałac Staszica, ul. Nowy Świat w Warszawie, Sala pod Kopułą (III piętro). 17 listopada (czwartek), godz. 18:00.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Urząd Miasta w Czeladzi oraz Muzeum Saturn w Czeladzi zapraszają na uroczystość oznaczenia znakiem pamięci „Tobie Polsko” 11 grobów powstańców śląskich. Wydarzenie z udziałem rodzin powstańców, władz samorządowych, młodzieży szkolnej, przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Saturn w Czeladzi, odbędzie się 17 listopada 2022 r. o godz. 11:00 na cmentarzu parafialnym pw. św. Stanisława BM w Czeladzi przy ul. Nowopogońskiej.

W środę 16 listopada 2022 r. o godz. 16:00 w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu odbędzie się promocja wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej książki Jarosława Wąsowicza SDB „Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904–1977). Salezjańskie koleje życia i posługi metropolity poznańskiego”. W rozmowie wezmą udział obok Autora ks. prof. Paweł Wygralak dziekan Wydziału Teologicznego UAM, dr hab. Elżbieta Wojcieszyk z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN. Spotkanie poprowadzi dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr hab. Rafał Reczek. Publikacja została wydana w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944–1989”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
„Józef Mackiewicz – odczytania współczesne. W 120. rocznicę urodzin”. Konferencja odbędzie się 17 listopada 2022 r. (miejsce obrad: Uniwersytet Wrocławski, sala im. W. Nehringa, początek godz. 9.00).

18 listopada – piątek

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spotkanie otwarte „Magiczne dwudziestolecie” z cyklu „Historie o historii”, które odbędzie się 18 listopada o godzinie 17.30 w Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25). Czym różni się akademicka wersja historii II RP od jej odzwierciedlenia w kulturze popularnej? Czy polska powieść historyczna wiernie przedstawia osiągnięcia i wyzwania, z którymi mierzyli się nasi przodkowie po roku 1918? Na ile przesady i fantazji może sobie pozwolić literatura, opisując magię interbellum? Na te oraz inne pytania odpowiedzą goście dr. Adama Podlewskiego: Ewa Salwin – badaczka Warszawy, znawczyni historii mody oraz dwudziestolecia międzywojennego. Autorka powieści „Blef”. Paweł Rzewuski – doktor filozofii i historyk. Badacz myśli Józefa Piłsudskiego. Autor tekstów popularnonaukowych oraz powieści „Syn bagien”. Spotkanie będzie transmitowane na kanale IPNtv.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz z Urzędem Gminy Kochanowice zaprasza na uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Rajmunda Kubiszoka znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Wydarzenie z udziałem rodziny powstańca, władz samorządowych, młodzieży szkolnej oraz przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, odbędzie się 18 listopada 2022 r. o godz. 11:00 na cmentarzu parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Lubecku przy ul. Cmentarnej.

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY