Dr Sadłowski: Kreml potrzebuje radykałów [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dr Michał Sadłowski

Dr Michał Sadłowski / Fot. YouTube/MediaNarodowe

"Kreml potrzebuje radykałów do mobilizowania społeczeństwa" - mówił w Dniu na żywo w MN dr Michał Sadłowski, historyk i ekspert ds, Rosji.

Zobacz także: Uradowany Zełeński w wyzwolonym Chersoniu. Pieskow nie mógł znieść tego widoku [+WIDEO]

Ryzyko utraty władzy

“Komentarz poczyniony przez Aleksandra Dugina nie jest aż tak jednoznaczny. Z jednej strony można go odczytywać jako określoną groźbę dla Putina i Kremla, która została wyrażona w ten sposób, że jeżeli tej wojny władza rosyjska nie wygra, nie poprowadzi efektywniej kampanii przeciw Ukrainie, to ryzyko utraty władzy faktycznie zaistnieje. Z drugiej strony Aleksander Dugin wzywa Władimira Putina, elitę rosyjską, by ostatecznie zerwali ze wszystkimi pozostałościami ustrojowymi, które mogą przywoływać na myśl jakieś formy liberalizacyjne” – mówił dr Sadłowski.

Dwie strony elit

“Dugin przede wszystkim wezwał, żeby oprzeć państwo na nowej, nacjonalistycznej ideologii, zupełnie antyzachodniej, żeby zerwać ostatecznie z Zachodem. Ten przekaz jest symptomatyczny, bo oddaje co dzieje się w Rosji wśród elit. Elity skupione w bloku ekonomicznym, kierujące wielkimi koncernami wydobywczymi, gazowymi, roponośnymi – tam jest świadomość, że ta wojna jest przegrywana, że relacje z Zachodem są w stanie katastrofy i może to doprowadzić do krachu społecznego, co zagraża tej elicie. Być może chcieliby jakiegoś zamrożenia, wycofania się, kiedy istnieje ryzyko kolejnych klęsk. Z drugiej strony mamy elity skrajnie nacjonalistyczne, neoimperialne, które zajmują się propagandą i mediami. Te elity po części czują się oszukane, po części czują swoje 5 minut, bo Kreml potrzebuje tych elit, potrzebuje tych radykałów do mobilizowania społeczeństwa” – wskazywał gość MN.

Kluczem jest gospodarka

“Na pewno Putin podejmuje ostateczne decyzje. W mojej ocenie bardzo silna jest frakcja, która chciałaby zamrożenia konfliktu, bo ta frakcja dysponuje kluczem do funkcjonowania Rosji, a tym kluczem jest gospodarka. Putin nie może się ich pozbyć, bo sprawnie zarządzają gospodarką w ramach tego kryzysu. Są pewne założenia, że pomimo sankcji gospodarka rosyjska wytrzyma 2023 rok, a to jest bardzo ważne dla Władimira Putina” – dodawał ekspert.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY