Szwecja: Awaria elektrowni atomowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Elektrownia atomowa Oskarshamn

Elektrownia atomowa Oskarshamn / Fot. Wikimedia Commons

Nie wiadomo, jak długo szwedzka elektrownia jądrowa będzie wyłączona.

Największa szwedzka elektrownia atomowa Oskarshamn, która dostarcza około 10 proc. energii elektrycznej kraju, jest wyłączona z powodu awarii turbiny.

Według wstępnych doniesień, największy szwedzki reaktor jądrowy, Oskarshamn 3, musiał zostać wyłączony w środę rano z powodu awarii turbiny. Désirée Liljevall, kierownik ds. komunikacji w zakładzie, nie była w stanie podać żadnych szczegółów dotyczących charakteru awarii ani tego, jak długo produkcja w zakładzie miała być wyłączona.

Wyłączenie zakładu Oskarshamn 3, eksploatowanego przez Uniper SE, może dotknąć szwedzkich konsumentów w samym środku kryzysu energetycznego. Elektrownia ma średnią moc produkcyjną 1.450 megawatów, która jest niezbędna dla dostaw energii elektrycznej na południu Szwecji.

To nie pierwszy przypadek

Reaktor został zaprojektowany w 1973 roku, ale uruchomiono go dopiero w 1985 roku. Początkowo jego moc wynosiła 1000 megawatów, a następnie 1200 megawatów, która została zwiększona do 1450 w 2011 roku, kiedy to elektrownia otrzymała nowe turbiny, a także nowy system obiegowy, generator i transformator. Jeśli chodzi o problemy, to nie jest to pierwszy przypadek całkowitego wyłączenia.

W 2013 roku zakwit meduz zatkał rury odpowiedzialne za wodę chłodzącą, a w lutym ubiegłego roku reaktor musiał zostać wyłączony na dziewięć dni z powodu awarii. We wrześniu 2022 roku eksperci z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przeprowadzili długoterminowy przegląd bezpieczeństwa elektrowni, i wydali zalecenia dotyczące pewnych usprawnień w zakresie bezpieczeństwa.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY