Bloomberg: Rosjanie sprawdzają schrony bombowe z czasów sowieckich

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons

Poprzednie niezależne badania mediów dotyczące około 16 500 schronów bombowych w Rosji wykazały, że wiele z nich zostało przekształconych m.in. w bary.
  • Ich lokalizacja jest utajniona i ukryta przed opinią publiczną.
  • “Wygląda to na zamówienie federalne” – powiedział Michaił Winogradow, założyciel i prezes Fundacji Politycznej w Petersburgu.
  • Jedyne publiczne potwierdzenie przygotowań pochodziło od wpływowego szefa Rady Bezpieczeństwa Nikołaja Patruszewa pod koniec kwietnia.
  • Zobacz też: Trzaskowski na Marszu Niepodległości? Bąkiewicz: “Trzeba być patriotą”

Rosyjskie władze rozpoczęły inspekcje, naprawy i czyszczenie schronów bombowych w całym kraju, które leżały uśpione od końca zimnej wojny, podał Bloomberg w czwartek, powołując się na anonimowe źródła.

Niezapowiedziana kampania dla pracowników państwowych, aby sprawdzić sowieckie schrony piwniczne w budynkach mieszkalnych, szkołach i biurach rządowych wraz z innymi chronionymi obszarami, nie jest motywowana konkretnymi zagrożeniami lub planami wykorzystania infrastruktury obrony cywilnej Rosji, powiedziały cytowane osoby.

Ma to odzwierciedlać spojrzenie Kremla na wojnę i szerszą militaryzację społeczeństwa. Inspekcje mają być motywowane chaosem, który można było zaobserwować podczas “częściowej” mobilizacji Rosji – pierwszej od czasów II wojny światowej – tej jesieni.

Rząd?

Michaił Winogradow, założyciel i prezes Fundacji Politycznej w Petersburgu, powiedział:

Wygląda to na zamówienie federalne. Ale może to być również wysiłek wszystkich tych agencji obrony cywilnej, aby zademonstrować swoją przydatność i że faktycznie coś robią.

Jedyne publiczne potwierdzenie przygotowań pochodziło od wpływowego szefa Rady Bezpieczeństwa Nikołaja Patruszewa pod koniec kwietnia, kiedy nakazał pełną inwentaryzację schronów bombowych i ich powrót do własności federalnej w regionach w pobliżu granicy z Ukrainą.

Poprzednie niezależne badania mediów dotyczące około 16 500 schronów bombowych w Rosji wykazały, że wiele z nich zostało przekształconych m.in. w bary. Ich lokalizacja jest natomiast utajniona i ukryta przed opinią publiczną.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The Moscow Times

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY