Turcy rzucają wyzwanie Iranowi. Alijew domaga się nauki języka tureckiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczyt Organizacji Państw Tureckich

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew i prezydent Turcji Recep Erdogan / Fot. Twitter

W Samarkandzie spotkali się dziś przywódcy państw tureckich. Już na wstępnie padły mocne słowa. Oto bowiem prezydent Republiki Azerbejdżanu Ilham Alijew, zwracając się do uczestników szczytu Organizacji Państw Tureckich, upomniał się o prawa mieszkańców, należącego do Iranu, Południowego Azerbejdżanu.
  • Podczas ostatniego szczytu Organizacji Państw Tureckich prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew domagał się nauczania języka tureckiego.
  • Jego zdaniem rząd Azerbejdżanu przywiązuje wagę do zapewnienia praw, wolności i bezpieczeństwa rodakom w innych krajach.

Podczas szczytu Organizacji Państw Tureckich, prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew domagał się, aby w innych krajach na świecie, gdzie żyją obywatele jego kraju, a także Turcy innych narodowości, posiadali oni możliwość nauki języka tureckiego.

Świat turecki obejmuje nie tylko niepodległe kraje tureckie i ma szersze granice geograficzne. Myślę, że już najwyższy czas, aby prawa obywateli, bezpieczeństwo, zachowanie tożsamości narodowej, ochrona przed asymilacją Turków żyjących poza granicami Organizacji Państw Tureckich zostały uwzględnione przez tę organizację. Możliwość nauki w języku ojczystym w szkołach powinna realizować przez młode pokolenie żyjące w świecie tureckim. Niestety czterdzieści milionów Azerbejdżan żyjących poza granicami Republiki Azerbejdżanu jest pozbawionych tego prawa

– powiedział prezydent Azerbejdżanu.

Wezwał również, aby inne państwa tureckie również przyłączyły się do apelu. Podkreślił, że jego rząd przywiązuje szczególna wagę do wolności i bezpieczeństwa Azerbejdżanom zamieszkujących w innych państwach.

Prawo do nauki w języku ojczystym dla naszych rodaków mieszkających w innych krajach należy postawić na pierwszym miejscu spraw Organizacji Państw Tureckich i w tym kierunku należy podjąć niezbędne działania. Rząd Azerbejdżanu przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia praw, wolności i bezpieczeństwa Azerbejdżanom mieszkającym w innych krajach

– wyjaśnił Ilham Alijew.

Przypomnijmy, że od blisko dwóch miesięcy w Iranie mają miejsce gwałtowne protesty, którym towarzyszą starcia z siłami porządkowymi. Wrzenie rewolucyjne ogarnęło wszystkie regiony, w tym także te, w których większość ludności stanowią Turcy. Media w Azerbejdżanie w ostatnich dniach zaostrzyły retorykę, wskazując na potrzebę zjednoczenia Azerbejdżanu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

magnapolonia.org

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY