Rosyjski szpieg podawał się za Czecha, aby uzyskać informacje od francuskich inżynierów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Luisella Planeta Leoni/Pixabay

Rosyjski szpieg podawał się za czeskiego konsultanta we Francji, aby pozyskać do współpracy obiecujących młodych inżynierów.
  • Władze francuskie szacują, że w kraju działa blisko 75 rosyjskich agentów pełniących rzekomo funkcje dyplomatyczne, co w razie aresztowania gwarantuje im immunitet.
  • W niektórych przypadkach francuska policja poprosiła agentów o opuszczenie kraju.
  • Inni szpiedzy z dyplomatyczną przykrywką zostali dyskretnie ostrzeżeni, aby natychmiast zaprzestali tych operacji.
  • Zobacz też: Czechy: Chciał podładować telefon, spalił sklep

Rosyjski szpieg podawał się za czeskiego konsultanta we Francji, aby pozyskać do współpracy obiecujących młodych inżynierów. Poinformował o tym dziennik Le Monde, powołując się na źródło w MSW, które powiedziało, że rosyjscy agenci szukali obiecujących studentów i absolwentów prestiżowych szkół na stronie internetowej oferującej korepetycje. Na spotkaniach próbowali wydobyć z nich wrażliwe informacje dotyczące polityki, badań naukowych lub innowacji technologicznych.

W 2020 roku pracownik dużej francuskiej firmy technologicznej oferował korepetycje z matematyki na portalu ogłoszeniowym Leboncoin.fr. Za pośrednictwem strony zgłosił się do niego czeski konsultant, który chciał pogłębić swoją wiedzę. Ich lekcje odbywały się wtedy raz na trzy tygodnie.

Czeski konsultant podawał się jednak za Walentego Władimirowicza Zakharowa, członka rosyjskiego wywiadu cywilnego SVR, który był odpowiedzialny za sprawy naukowe i technologiczne w biurze ekonomicznym ambasady rosyjskiej w Paryżu. Po kilku godzinach Zakharow zaproponował, że młody inżynier może zarobić trochę pieniędzy, dostarczając mu dokumenty dotyczące badań naukowych w pewnych dziedzinach techniki.

Mężczyzna, którego gazeta opisuje jako “nowicjusza ze świetlaną przyszłością we francuskiej dziedzinie wojskowo-przemysłowej”, był początkowo nieświadomy jakichkolwiek ukrytych motywów. Rozmowy wydawały mu się “niegroźne i uzasadnione”. Jednak wątpliwości zaczęły się pojawiać, gdy Zakharow nalegał na uzyskanie wrażliwych informacji związanych bezpośrednio z jego pracą.

Szpiegostwo

W listopadzie 2020 roku szpieg został deportowany po tym, jak został przyłapany na wręczaniu gotówki inżynierowi w zamian za dokumenty zawierające analizę zaawansowanej technologii. Podczas aresztowania mówił policjantom, że jest czeskim konsultantem, dopóki nie skonfrontowano go z kopią jego oficjalnej akredytacji dyplomatycznej z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Według gazety, przypadek ten ilustruje nową taktykę rosyjskich szpiegów we Francji. Według źródła MSW w ostatnich latach udokumentowano kilkanaście podobnych przypadków rosyjskich agentów odpowiadających na ogłoszenia na stronach internetowych. Za każdym razem celowali w “niedoświadczonych, ale o wysokim potencjale” studentów, absolwentów prestiżowych szkół i młodych profesjonalistów. Wybrani kandydaci zostali uznani za osoby, które w przyszłości mogłyby zajmować odpowiedzialne stanowiska w firmach technologicznych lub we francuskiej służbie cywilnej. Ich celem było uzyskanie poufnych lub wrażliwych informacji dotyczących głównie polityki wewnętrznej, badań naukowych i innowacji technologicznych.

Według gazety władze francuskie szacują, że w kraju działa blisko 75 rosyjskich agentów pełniących rzekomo funkcje dyplomatyczne, co w razie aresztowania gwarantuje im immunitet. Dokument opisał trzy inne przypadki, w których szpiedzy próbowali wydobyć informacje od młodych profesjonalistów, najpierw pod pozorem korepetycji, a później za wynagrodzeniem.

W niektórych przypadkach francuska policja poprosiła agentów o opuszczenie kraju, podczas gdy inni szpiedzy z dyplomatyczną przykrywką zostali dyskretnie ostrzeżeni, aby natychmiast zaprzestali tych operacji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY