- Rosyjskie media donoszą o ostatnich twierdzeniach byłego doradcy prezydenta Stanów Zjednoczonych Douglas Macgregor.
- Jego zdaniem Jake Sullivan miał poprosić Wołodymyra Zelenskiego o stwarzanie pozorów gotowości do rozmów pokojowych.
- Wcześniej ukraiński przywódca wskazał na szereg warunków, które musiałby spełnić Kreml.
- Zobacz także: Xi Jinping przygotowuje się do wojny. Ostrzegał chińską armię o nadchodzącym zagrożeniu
Na początku tygodnia ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski przedstawił warunki rozpoczęcia rozmów pokojowych z Rosją, domagając się przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy, poszanowania Karty Narodów Zjednoczonych, odszkodowań za wyrządzone straty, ukarania każdego zbrodniarza wojennego i gwarancji, że inwazja nigdy się nie powtórzy.
Wcześniej Zełenski oświadczył, że nie będzie prowadził żadnych negocjacji z obecnymi władzami Rosji, wprowadzając odpowiedni dekret w tej sprawie.
Porozumienie Zełenskiego z USA
Douglas Macgregor, były doradca amerykańskiego sekretarza obrony w administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, uważa, że prezydent Zełenski i Jake Sullivan, doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego, stworzyli jedynie pozory, że Kijów chce negocjować z Moskwą.
Rosyjskie media, które cytują McGregora, piszą o ujawnieniu tajnego porozumienia Zełenskiego z USA.
Myślę, że Sullivan poprosił Zełenskiego, aby był miły i stworzył iluzję, że Kijów chce negocjacji
– stwierdził Douglas Macgregor.
Czytaj więcej: Obajtek o rafinerii Schwedt: “Na wszystkie okazje patrzymy z nadzieją”
Sullivan prowadził tajne rozmowy z Rosją
W miniony weekend “Washington Post” napisał, że administracja Joe Bidena nieoficjalnie zachęca Wołodymyra Zełenskiego do wykazania otwartości na negocjacje z Rosją.
Potem “Wall Street Journal” podał, że Jake Sullivan prowadził przez ostatnie miesiące poufne rozmowy z doradcą prezydenta Władimira Putina do spraw międzynarodowych Jurijem Uszakowem i sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem, aby zapobiec eskalacji konfliktu na Ukrainie, w tym użycia broni jądrowej.
Z kolei według doniesień włoskiej gazety “La Stampa”, Watykan jest gotów pełnić rolę mediatora w rozmowach między Moskwą a Kijowem i zaoferował swoje terytorium jako neutralne miejsce prowadzenia rokowań pokojowych, w których mogłyby brać udział także inne strony, w szczególności USA i UE.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl