Węgry toną w inflacji. Orban wprowadził nowe limity

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Doradca Orbana

Viktor Orban na szczycie unijnym w Brukseli / Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Rząd Viktora Orbana zdecydował się poszerzyć listę produktów, które są objęte limitami cenowymi. To efekt gwałtownie rosnącej inflacji, która w październiku wzrosła do 21,1 proc. rok do roku.
  • Według najnowszych danych inflacja na Węgrzech wynosi obecnie 21,1 proc., a ceny żywności z roku na rok wzrosły o 40 proc.
  • Jak podają media rząd Viktora Orbana wprowadził limity cen na jajka i ziemniaki.
  • Wcześniej Budapeszt wprowadził limity na inne produkty spożywcze jak cukier, olej słonecznikowy, mleko, czy udziec wieprzowy i piersi z kurczaka.
  • Zobacz także: Wrocław. CBA weszło do ratusza. Podejrzenie o korupcję

Inflacja konsumencka na Węgrzech w październiku wzrosła do 21,1 proc. rok do roku wobec 20,1 proc. we wrześniu. Ekonomiści zwracają uwagę, że ceny rosną najszybciej w przypadku żywności – o ponad 40 proc. rok do roku.

Według informacji podanych przez Reuters, rząd Viktora Orbana postanowił objąć limitem cen kolejne produkty spożywcze – jajka i ziemniaki.

Czytaj więcej: ONZ: Próba włączenia postulatów ideologii gender do porozumienia w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego

Węgry wprowadzają nowe limity

Na początku lutego Budapeszt nałożył limity cenowe na sześć artykułów spożywczych, by chronić węgierskie społeczeństwo przed skutkami inflacji. Były to mąka pszenna, cukier, olej słonecznikowy, mleko, udziec wieprzowy oraz piersi z kurczaka. Ceny tych produktów musiały zostać obniżone do poziomu z 15 października 2021 r.

Inflacja CPI na Węgrzech w październiku wzrosła do 21,1% r/r. Z kolei inflacja bazowa wynosi 22,3% r/r. Inflacja narasta – obie miary w ujęciu zannualizowanym wynoszą ok. 30% r/r. Żywność jest już o ponad 40% r/r droższa. Procesy inflacyjne w HU rozpędzają się

– podaje PKO Research.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl, money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY