Vermont za dzieciobójstwem nienarodzonych. Aborcja wpisana do konstytucji stanowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Manifestacja po wyroku Sądu Najwyższego USA ws. aborcji.

Manifestacja po wyroku Sądu Najwyższego USA ws. aborcji. / Fot. PAP/EPA. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W stanie Vermont na wschodnim wybrzeżu, przy okazji wyborów do Kongresu, tamtejsza społeczność opowiedziała się za wprowadzeniem do konstytucji stanowej zapisu o tzw. prawie do aborcji.

Amerykański stan Vermont jest pierwszy, który skodyfikował proceder uśmiercania dzieci poczętych bez żadnych ograniczeń w konstytucji stanowej po tym, jak w czerwcu Sąd Najwyższy unieważnił skandaliczne orzeczenie Roe przeciwko Wade, które zalegalizowało aborcję prawie 50 lat temu – jako konstytucyjne prawo – w całym kraju.

Propozycja 5., czyli artykuł 22., została zatwierdzona przez ustawodawcę Vermont w 2019 r. i dodaje do konstytucji sformułowanie, które stwierdza, że ​​prawo jednostki do osobistej autonomii reprodukcyjnej ma kluczowe znaczenie dla wolności i godności w decydowaniu o własnym przebiegu życia i nie można go odmówić lub naruszyć.

Jedynym wyjątkiem byłby ważny interes państwa, który przeszedłby test ścisłej kontroli i stan musiałby zastosować najmniej restrykcyjną metodę realizacji tego interesu. Inne stany, które głosują za podobnymi poprawkami to Kalifornia i Michigan.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY