- Trasa przez Morze Kaspijskie omija Rosję.
- Ropociąg Baku-Tbilisi-Ceyhan rozciąga się na długości 1 760 kilometrów.
- Na trasie z Morza Kaspijskiego przez Gruzję do terminalu w Ceyhan na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego może przepływać przez niego nawet milion baryłek ropy dziennie.
- Zobacz też: Rosyjski miliarder, założyciel Grupy Wagnera: Ingerowaliśmy w wybory w USA i będziemy to robić nadal
Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew nakazał zwiększenie ilości ropy naftowej transportowanej przez porty Aktau i Kuryk nad Morzem Kaspijskim do 20 mln ton rocznie. Trasa przez Morze Kaspijskie omija Rosję.
W ubiegłym miesiącu Reuters poinformował, że firmy naftowe w Kazachstanie rozpoczęły testowanie alternatywnych tras dostaw ropy do Unii Europejskiej, w tym trasy przez kaspijski port Aktau do ropociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan (zwanego BTC). Nowe trasy pozwoliłyby firmom ominąć tranzyt przez rurociąg Caspian Pipeline Consortium (CPC), łączący pola naftowe w zachodnim Kazachstanie z rosyjskim portem Noworosyjsk na wybrzeżu Morza Czarnego.
Eksport ropy z Kazachstanu stanowi ponad jeden procent światowych dostaw, czyli około 1,4 mln baryłek dziennie. Od 20 lat jest on transportowany rurociągiem CPC do Noworosyjska i na rynek światowy. W lipcu rosyjski sąd zagroził zamknięciem CPC z powodu “naruszeń środowiska”. Następnie rząd Kazachstanu i duże firmy zagraniczne zawarły umowy z innymi firmami.
Liczby i udziałowcy
W ubiegłym roku przez rurociąg CPC wyeksportowano 54 mln ton kazachskiej lekkiej ropy naftowej CPC Blend, czyli 1,2 mln baryłek dziennie. Dotychczas przez terminal w rosyjskim porcie Noworosyjsk przepływa 80 proc. ropy eksportowanej z Kazachstanu. Zdolność przeładunkowa rurociągu wynosi 67 mln ton rocznie. Jego długość wynosi ponad 1500 km, a oprócz Transniefti pozostałymi udziałowcami są KazMunayGas (19 procent), Chevron Caspian Pipeline Consortium Company (15 procent), LUKARCO (12,5 procent), Mobil Caspian Pipeline Company (7,5 procent), Rosneft-Shell Caspian Ventures Limited (7,5 procent) oraz Eni International (dwa procent).
Rurociąg BTC rozciąga się na długości 1 760 kilometrów. Na trasie z Morza Kaspijskiego przez Gruzję do terminalu w Ceyhan na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego może przepływać przez niego nawet milion baryłek ropy dziennie. Transportuje głównie ropę azerską, która jest bardzo wysokiej jakości.
Rurociąg rozpoczął działalność w 2006 roku i jest pierwszym, który transportuje ropę wydobywaną w rejonie Morza Kaspijskiego i nie przechodzi przez terytorium Rosji. Głównym udziałowcem z udziałem 30,1 proc. jest brytyjski koncern BP. Azerbejdżańska państwowa firma naftowa Socar posiada 25 proc. udziałów. Innymi udziałowcami są amerykańskie firmy Chevron i ConocoPhillips, norweski StatoilHydro, włoski Eni i francuski Total.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Echo24