- Jacek Sasin powiedział gazecie “Sieci”, że Polska musi odłożyć proces zamykania kopalń.
- Dodał, że rząd nie wycofuje się z umowy podpisanej ze związkami zawodowymi w kwietniu 2021 roku.
- Chodzi o stopniowe zamykaniu kopalń węgla w kraju do końca 2049 roku.
- Zobacz też: Wojska Grupy Wyszehradzkiej, USA i Wielkiej Brytanii prowadzą w Polsce ćwiczenia Puma-22
W programie energetyki jądrowej Polska planuje mieć 6-9 GW mocy, przy czym pierwszy reaktor zostanie uruchomiony w 2033 r., a kolejne bloki będą oddawane do użytku co dwa lata.
Jacek Sasin powiedział gazecie “Sieci”, że Polska musi odłożyć proces zamykania kopalń.
Do czasu uruchomienia pierwszych bloków jądrowych żadna kopalnia nie może zostać zamknięta.
Sasin dodał, że rząd nie wycofuje się z umowy podpisanej ze związkami zawodowymi w kwietniu 2021 roku, o stopniowym zamykaniu kopalń węgla w kraju do końca 2049 roku.
Nie wycofujemy się z daty końcowej, z roku 2049, ale ta krzywa, która miała charakter stale spadający, będzie spłaszczona.
Produkcja węgla
Polityk oznajmił również, że produkcja węgla w Polsce będzie nieco wyższa niż w poprzednich latach i nie wykluczył uruchomienia nowych szybów kopalnianych.
Zakładaliśmy, że wygaszanie górnictwa potrwa do roku 2049, zbudowaliśmy harmonogram zamykania kopalń, zapewniliśmy też spokój społeczny temu procesowi, co uważam za jeden z moich największych sukcesów w polityce. Dziś musimy ten harmonogram zrewidować.
W okresie od grudnia 2015 r. do dziś postawiono w stan całkowitej likwidacji 14 kopalń, tj. KWK „Brzeszcze-Wschód”, KWK „Anna”, KWK „Jas-Mos”, KWK Pokój I”, KWK „Makoszowy”, KWK „Krupiński”, KWK „Wieczorek I”, KWK „Śląsk”, KWK „Wieczorek II”, KWK „Mysłowice- Wesoła I”, KWK „Rydułtowy I”, KWK „Piekary I”, KWK „Jastrzębie III”, KWK „Pokój II”.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
wPolityce, se.pl