Prezydent Wałbrzycha zakazał Marszu Niepodległości! Organizatorzy planują odwołać się do sądu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Warszawa, uroczystości w rocznicę Rzezi Woli.

Warszawa, uroczystości w rocznicę Rzezi Woli. / Fot. PAP/Piotr Nowak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

PiS na 11 listopada zaplanował organizację pierwszego Wałbrzyskiego Marszu Niepodległości. Włodarz tego miasta wydał jednak zakaz, a pełnomocnik partii obiecał zaskarżenie decyzji w tej sprawie.
  • Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zakazał organizacji I Wałbrzyskiego Marszu Niepodległości.
  • Jak czytamy w tłumaczeniu tej decyzji, organizatorzy mieli nie zgłosić zajęcia pasa ruchu drogowego.
  • Organizatorzy wydarzenia poinformowali, że odwołają się od tej decyzji do sądu okręgowego w Świdnicy.
  • Zobacz także: Aborcja farmakologiczna. Fakty i mity – zaproszenie na webinar

Jak poinformował Jerzy Langer Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości z Wałbrzycha, władze miasta zakazały zorganizowania I Wałbrzyskiego Marszu Niepodległości. Trasę przemarszu ustalono w taki sposób, aby nie przeszkadzała ona w oficjalnych uroczystościach ratusza.

Przypomnijmy; środowiska patriotyczne, w tym PiS Okręgu Wałbrzych, postanowiły zaprosić mieszkańców Wałbrzycha i okolic do wspólnego przemarszu ulicami Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego aby zakończyć go pod Pomnikiem Niepodległości. W ten sposób chcieliśmy uczcić 104 rocznicę Niepodległości Polski i zamanifestować przywiązanie do suwerennej Ojczyzny.

– poinformował Jerzy Langer z Prawa i Sprawiedliwości.

Zakaz marszu w Wałbrzychu

Pełnomocnik Okręgowy PiS Okręgu nr 4 Wałbrzych Maciej Badora w osobnym oświadczeniu wyjaśnił, że działania prezydenta miasta uderzają w oddolny patriotyzm jego mieszkańców. Głównym powodem nie wydania zgody na organizację marszu było niedopatrzenie organizatorów w kwestii uzyskania pozwolenia na zajęcia pasa ruchu drogowego.

W uzasadnieniu decyzji zakazującej manifestacji, którą zamieszczam w całości, wskazano, że powodem dla którego podjęto taką decyzję, jest brak uzyskania przez organizatora uprzedniej zgody na zajęcie pasa ruchu drogowego, co skutkować ma realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi. Ten argument należy traktować jednak wyłącznie jako pretekst, gdyż w tym zakresie wypowiedział się już m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w roku 2021 wskazując, że zajęcie pasa drogowego na cele organizacji pokojowego zgromadzenia publicznego, zgodnie z wymogami określonymi w ustawie z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz.U. 2015 r. poz. 1485), nie wymaga zezwolenia zarządcy drogi, a nałożenie takiego obowiązku stanowiłoby ograniczenie konstytucyjnego prawa wolności organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich oraz naruszałoby istotę tego prawa (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 kwietnia 2021 r. (II GSK 1063/18))

– wyjaśnił polityk.

Decyzja prezydenta Wałbrzycha zostanie zaskarżona do sądu okręgowego w Świdnicy. Organizatorzy mają nadzieję na przychylne rozpatrzenie ich odwołania.

Decyzja Prezydenta Wałbrzycha zostanie oczywiście zaskarżona do Sądu Okręgowego w Świdnicy, który ma 24 h na rozpoznanie odwołania. Mam nadzieję, że Sąd zmieni tę błędną decyzję i umożliwi mieszkańcom Wałbrzycha i regionu na manifestację uczuć patriotycznych, w tym ważnym dla nas dniu

– dodał Maciej Badora.

Czytaj więcej: Uczestnik powstania warszawskiego o Marszu Niepodległości: Tam są polscy patrioci, to ja też muszę być

Niekompletny wniosek

Urzędnicy po sprawdzeniu zgłoszenia przyznali, że nie jest ono kompletne. Wniosek uzupełniono 3 listopada, jednak zabrakło w nim zgody na wykorzystanie drogi w szczególny sposób.

Magistrat nawiązał do art. 65 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi, że zawody sportowe, rajdy, wyścigi, przewóz osób kolejką turystyczną i inne imprezy, które powodują utrudnienia w ruchu, mogą odbywać się pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa porządku podczas trwania imprezy oraz uzyskania zezwolenia na jej przeprowadzenie.

Pracownicy wałbrzyskiego magistratu wyjaśnili, że zakaz zgromadzenia może być wydany w przypadku, jeżeli zagraża ono zdrowiu lub życiu uczestników. Organizator marszu nie zdobył odpowiednich zezwoleń, więc istnieje zagrożenie nie tylko dla uczestników, ale i użytkowników dróg.

Marsz Niepodległości można wesprzeć finansowo tutaj.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY