Korea Północna odrzuca jako “bezpodstawne” twierdzenia USA o dostawach broni do Rosji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przywódca Korei Północnej Kim Dżong Un i prezydent Rosji Władimir Putin

Przywódca Korei Północnej Kim Dżong Un i prezydent Rosji Władimir Putin / Fot. Wikimedia Commons

Korea Północna oświadczyła, że twierdzenia USA o dostarczaniu Moskwie amunicji artyleryjskiej w celu użycia na wojnie na Ukrainie są bezpodstawne.
  • Rzecznik Białego Domu John Kirby powiedział, że artyleria z Korei Północnej do Rosji przychodzi pod przykrywką transportów na Bliski Wschód lub do Afryki.
  • Kirby nie chciał powiedzieć, jak i jakimi drogami podróżuje północnokoreańska amunicja.
  • Korea Północna oświadczyła, że postrzega “plotkę” jako część “wrogiej próby Stanów Zjednoczonych, aby zszargać wizerunek KPłn na arenie międzynarodowej”.
  • Zobacz też: Atak hakerski na rządową stronę. Sprawa została przekazana służbom

Korea Północna (KPłn) oświadczyła we wtorek, że twierdzenia Stanów Zjednoczonych, iż Pjongjang dostarcza Moskwie amunicję artyleryjską na potrzeby wojny na Ukrainie, są bezpodstawne – podały państwowe media.

Wypowiedź ta pojawia się w obliczu podwyższonego napięcia na Półwyspie Koreańskim po serii północnokoreańskich testów broni w zeszłym tygodniu – w tym międzykontynentalnej rakiety balistycznej – gdy Stany Zjednoczone i Korea Południowa przeprowadziły największe w historii ćwiczenia sił powietrznych. Stany Zjednoczone i Korea Południowa ostrzegły, że powtarzające się ostatnio starty rakietowe Północy mogą zakończyć się próbą nuklearną.

Wtorkowe oświadczenie było zapewne reakcją na zeszłotygodniowe zarzuty rzecznika Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Kirby’ego, który powiedział, że artyleria z Korei Północnej do Rosji przychodzi pod przykrywką transportów na Bliski Wschód lub do Afryki.

Ostatnio USA uporczywie rozprzestrzeniają bezpodstawną “plotkę o handlu bronią” między KPłn a Rosją

– powiedział w oświadczeniu wicedyrektor ds. wojskowych zagranicznych Ministerstwa Obrony Narodowej Korei Północnej. W oświadczeniu stwierdzono, że Korea Północna postrzega “plotkę” jako część “wrogiej próby Stanów Zjednoczonych, aby zszargać wizerunek KPłn na arenie międzynarodowej”.

Po raz kolejny jasno stwierdzamy, że nigdy nie prowadziliśmy “transakcji zbrojeniowych” z Rosją i nie planujemy tego robić w przyszłości.

Amunicja

Kirby powiedział, że amerykańscy urzędnicy nie wiedzą, czy Rosja rzeczywiście otrzymała amunicję, ale starają się monitorować przesyłki. Informacje amerykańskie wskazują, że Korea Północna

potajemnie zaopatruje wojnę Rosji na Ukrainie w znaczną liczbę pocisków artyleryjskich, jednocześnie zacierając prawdziwe miejsce przeznaczenia przesyłek broni, próbując sprawić wrażenie, że są one wysyłane do krajów na Bliskim Wschodzie lub w Afryce Północnej

– powiedział Kirby dziennikarzom w środę. Powiedział, że Stany Zjednoczone uważają, że “znaczna” liczba wysłanych pocisków wystarczy, by pomóc Rosji przedłużyć wojnę – ale nie wystarczy, by dać jej przewagę nad siłami ukraińskimi, które są zaopatrywane przez Stany Zjednoczone i sojuszników z NATO.

We wrześniu Pjongjang zaprzeczył twierdzeniu Białego Domu, że planuje dostarczyć amunicję, aby pomóc rosyjskiemu wojsku uzupełnić zapasy, które zostały poważnie uszczuplone przez trwającą obecnie ośmiomiesięczną wojnę. Kirby powiedział, że przesyłki są “oznaką niedoborów i potrzeb Rosji w zakresie artykułów obronnych”, ponieważ stoją one w obliczu międzynarodowych sankcji ograniczających ich możliwości uzupełniania zapasów, co, jak powiedział, jest również powodem wysyłania przez Iran dostaw dronów.

Kirby nie chciał powiedzieć, jak i jakimi drogami podróżuje północnokoreańska amunicja.

Północnokoreańskie wojsko potwierdziło, że jego ostatnie testy rakiet balistycznych były odpowiedzią na prowadzoną przez Waszyngton i Seul tzw. operację Vigilant Storm.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The Moscow Times

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY