W Finlandii rośnie przestępczość zorganizowana

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Broń palna

Broń palna / Fot. Flickr

Europol spodziewa się, że gangi przestępcze będą zakładać składy broni w pobliżu granic Ukrainy.
  • Wie też o ukraińskich imigrantach, którzy za transport na granicę płacili bronią, a nie pieniędzmi.
  • Sieci przestępcze utworzyły już szlaki przemytu broni między Finlandią a Polską.
  • Karabiny, pistolety i inna broń z Ukrainy lądują nie tylko w Finlandii, ale pojawiły się także w Szwecji, Danii i Holandii.
  • Zobacz też: Inflacja: Szczyt na początku nowego roku, lecz od marca ma silnie spadać

W Finlandii rośnie przestępczość zorganizowana, a w związku z tym istnieje duże zapotrzebowanie na broń. Sieci przestępcze utworzyły już szlaki przemytu broni między Finlandią a Polską. Europol, europejska organizacja współpracy policyjnej, wedle pojawiających się informacji ostrzegał latem, że uzbrojone grupy przestępcze mogą wkrótce zacząć przemycać broń z Ukrainy do państw członkowskich UE.

Według Christera Ahlgrena z Wydziału Wywiadu ds. Przestępczości Zorganizowanej Fińskiego Narodowego Biura Śledczego (Keskusrikospoliisi, KRP), przewidywania Europolu stały się już rzeczywistością w Finlandii:

Widzimy znaki, że ta broń jest już w Finlandii, (…) i widzieliśmy już znaki, że broń dostarczona na Ukrainę została znaleziona w Finlandii.

Fiński funkcjonariusz organów ścigania powiedział, że oznacza to głównie broń ręczną i cięższą broń używaną przez wojsko, taką jak karabiny maszynowe. Jednak od swoich zagranicznych kolegów wie, że istnieje również duże zapotrzebowanie na granaty wybuchowe i wojskowe drony, a “w innych częściach Europy znaleźliśmy również pociski przeciwpancerne z Ukrainy”.

Broń

Istnieje szansa, że pocisk przeciwpancerny Javelin może również trafić w ręce europejskich przestępców. Pocisk ten był jednym z kluczy do skutecznej obrony Ukraińców we wczesnej fazie wojny, a USA i Wielka Brytania dostarczały Ukrainie niezliczone ilości tej łatwej w obsłudze broni, która jest bardzo skuteczna przeciwko czołgom. Pocisk wedle podanych informacji pojawił się w dark webie na sprzedaż tego lata, ale nie ma udokumentowanego przypadku użycia go w jakimkolwiek ataku poza Ukrainą.

Karabiny, pistolety i inna broń z Ukrainy lądują nie tylko w Finlandii, ale pojawiły się także w Szwecji, Danii i Holandii. Broń jest najczęściej transportowana przez międzynarodowe porty tego kraju, które są znacznie mniej chronione niż lotniska, a przemytnikami są gangi przestępcze, takie jak duże międzynarodowe gangi motocyklowe. Jeden z nich, Bandidos MC Ahlgren, który działa także w Finlandii, ma oddziały we wszystkich większych miastach Ukrainy.

Gangi

Europol spodziewa się, że gangi przestępcze będą zakładać składy broni w pobliżu granic Ukrainy; wie też o ukraińskich imigrantach, którzy za transport na granicę płacili bronią, a nie pieniędzmi.

Według Ahlgrena liczba broni, o której mowa, jest znacznie większa niż podczas wojny w Jugosławii, kiedy to gangi w Szwecji składowały broń. Teraz, w wyniku nielegalnej migracji, “mamy klany oparte na więzach krwi i pochodzeniu etnicznym, które są zaangażowane w działalność przestępczą”.

Ahlgren powiedział, że uważa, że choć dostarczanie broni Ukrainie jest słuszne, to ma swoje konsekwencje.

Ukraina otrzymała ogromną ilość broni i to jest dobra rzecz, ale będziemy mieć do czynienia z tą bronią przez dziesięciolecia, i płacimy tutaj cenę. Decydenci zapomnieli, że wojna na Ukrainie zwiększyła również obciążenie pracą policji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY