Putin podpisał dekret o mobilizacji więźniów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Władimir Putin

Władimir Putin / Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dziś dekret, który umożliwi mobilizację osób, które popełniły niektóre poważne przestępstwa.
  • Wcześniej media informowały, że rosyjska najemna grupa Wagnera werbowała w zakładach karnych skazańców, którzy mieli zasilić jej szeregi na potrzeby wojny na Ukrainie.
  • Jak podaje TASS, w dekrecie zapisano, że osoby skazane za gwałt na nieletnich, terroryzm, szpiegostwo, zdradę, “ekstremizm” i niektóre inne przestępstwa nadal nie będą mogły być zmobilizowane.
  • Mobilizacji nie będą podlegać również osoby karane za nielegalne obchodzenie się z materiałami jądrowymi i substancjami promieniotwórczymi.
  • Zobacz też: Ukraińscy urzędnicy zdefraudowali 250 mln hrywien na kamizelki kuloodporne

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dziś dekret, który umożliwi mobilizację osób, które popełniły niektóre poważne przestępstwa. Powiedział, że podczas mobilizacji powołano łącznie 318 tys. osób.

Putin ogłosił częściową mobilizację we wrześniu po serii niepowodzeń militarnych sił rosyjskich na Ukrainie. Minister obrony Siergiej Szojgu powiedział wówczas, że do służby zostanie powołanych 300 tys. rezerwistów. W ubiegłym tygodniu Shojgu oficjalnie powiadomił Putina o zakończeniu mobilizacji.

Jak podaje TASS, w dekrecie zapisano, że osoby skazane za gwałt na nieletnich, terroryzm, szpiegostwo, zdradę, “ekstremizm” i niektóre inne przestępstwa nadal nie będą mogły być zmobilizowane. Mobilizacji nie będą podlegać również osoby karane za nielegalne obchodzenie się z materiałami jądrowymi i substancjami promieniotwórczymi.

Wcześniej media informowały, że rosyjska najemna grupa Wagnera werbowała w zakładach karnych skazańców, którzy mieli zasilić jej szeregi na potrzeby wojny na Ukrainie.

Państwo, wypłaty, protest

Putin powiedział dziś, że w ramach zakończonej mobilizacji do rosyjskiej armii trafiło 318 tys. osób. Wyższą niż pierwotnie planowano liczbę poborowych tłumaczył ochotnikami, którzy podobno licznie zgłaszają się do służby. Około 49 tysięcy zmobilizowanych wykonuje już zadania bojowe na Ukrainie, a cała reszta zajmuje się teraz szkoleniem – powiedział Putin.

Orzekł również, iż państwo skupi się na wspieraniu rodzin osób zmobilizowanych. W tym kontekście portal informacyjny Meduza podał, że Putin podpisał dekret o jednorazowej wypłacie 195 tys. rubli dla zmobilizowanych żołnierzy. Wcześniej Putin obiecał, że zmobilizowani mężczyźni otrzymają miesięczną wypłatę w wysokości co najmniej tej kwoty. Nie jest jednak jasne, czy nowy dekret ma jakikolwiek związek z tymi miesięcznymi płatnościami.

W czwartek media poinformowały o akcji protestacyjnej w ośrodku szkoleniowym w Uljanowsku w Rosji, gdzie zmobilizowani mężczyźni wzniecili zamieszki z powodu nieotrzymania obiecanych comiesięcznych wypłat.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY