Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec przedłużenia kadencji władz samorządowych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Radek Pietruszka Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Sejm opowiedział się za odrzuceniem uchwały Senatu o odrzuceniu całego projektu ustawy wydłużającej o kilka miesięcy kadencję samorządów.
  • W piątkowym głosowaniu 228 posłów poparło odrzucenie uchwały izby wyższej.
  • 218 było przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu.
  • Na mocy przepisów autorstwa partii rządzącej kadencja samorządów, która upływa w 2023 r., zostanie przedłużona do 30 kwietnia 2024 r.
  • Zobacz też: Pikieta pod lubelskim liceum. Chodzi o “genderowanie” uczniów

Sejm opowiedział się za odrzuceniem uchwały Senatu o odrzuceniu całego projektu ustawy wydłużającej o kilka miesięcy kadencję samorządów, “by uniknąć wyborczego zgrzytu jesienią przyszłego roku”. W piątkowym głosowaniu 228 posłów poparło odrzucenie uchwały izby wyższej, 218 było przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu.

Na mocy przepisów autorstwa partii rządzącej kadencja samorządów, która upływa w 2023 r., zostanie przedłużona do 30 kwietnia 2024 r. Otwiera to drogę do przesunięcia w czasie wyborów samorządowych i oddzielenia ich od wyborów parlamentarnych, które odbędą się jesienią 2023 roku.

Zmiany

Wybory samorządowe i krajowe w Polsce odbywały się co cztery lata, ale z roczną różnicą między nimi. Według tego modelu ostatnie wybory parlamentarne odbyły się w 2019 roku, a ostatnie wybory samorządowe w 2018 roku.

Ale w 2018 roku posłowie PiS uchwalili nowelizację, która wydłużyła kadencję samorządów z czterech do pięciu lat, co spowodowało, że wybory w 2023 roku pokrywają się z innymi.

Projekt ustawy trafi teraz do prezydenta.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY