- W odpowiedzi na barierę migranci próbują wykuwać nowe szlaki, w tym kierują się najpierw na Litwę.
- W tym roku na granicy z Litwą zatrzymano 600 migrantów, którzy początkowo przedostali się z Białorusi na Litwę.
- Jednak to granica Polski z obwodem kaliningradzkim jest obecnie kluczowa, ponieważ tamtejsze lotnisko podpisało umowy z Turcją, Syrią i Białorusią.
- Zobacz też: Komunikat mBanku skierowany do frankowiczów. Bank oferuje przewalutowanie kredytów
Podczas gdy Polska skutecznie powstrzymuje Rosję i Białoruś przed wpychaniem migrantów do Polski, istnieją oznaki, że ta forma wojny hybrydowej nie jest jeszcze zakończona. Migranci coraz częściej przedostają się na Litwę, a polski rząd patrzy na rosyjskie próby stworzenia nowego korytarza migracyjnego z obwodu kaliningradzkiego.
Z danych przekazanych przez polską Straż Graniczną wynika, że przy murze na granicy z Białorusią odnotowano znacznie zmniejszone przekroczenia.
W zeszłym roku mieliśmy dziennie prawie 800 prób nielegalnego przedostania się do Polski, obecnie to maksymalnie 120
– powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska. Zwróciła uwagę, że wciąż nie jest ukończona najważniejsza część bariery, czyli elektroniczne systemy detekcji. Technologia ta pozwoli organom ścigania na monitorowanie w czasie rzeczywistym podejścia do granicy.
Szlaki migracyjne
Statystyki podane przez Straż Graniczną nie są jednak związane tylko z barierą, ale także z tym, że Rosja i Białoruś znacznie ograniczyły swoje operacje hybrydowe w porównaniu z rokiem 2021. W odpowiedzi na barierę migranci próbują wykuwać nowe szlaki, w tym kierują się najpierw na Litwę, starając się dotrzeć do Polski – w tym roku na granicy z Litwą zatrzymano 600 migrantów, którzy początkowo przedostali się z Białorusi na Litwę, w porównaniu z 317 w 2021 roku.
Jednak to granica Polski z obwodem kaliningradzkim jest obecnie kluczowa, ponieważ tamtejsze lotnisko podpisało umowy z Turcją, Syrią i Białorusią. Obecnie portal Kaliningrad.ru informuje, że władze lotniska planują otworzyć trasy do Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu i Etiopii. Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje, że środki na budowę elektronicznej bariery na granicy polsko-rosyjskiej zostały zarezerwowane na przyszły rok.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Forsal