Rosja próbuje otworzyć nowe szlaki migracyjne do krajów UE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Straż Graniczna

Mur na granicy polsko-białoruskiej / Fot. Twitter/Straż Graniczna

Rosja intensyfikuje wysiłki w celu otwarcia nowego korytarza migracyjnego przez obwód kaliningradzki przy wsparciu niektórych krajów Bliskiego Wschodu.
  • W odpowiedzi na barierę migranci próbują wykuwać nowe szlaki, w tym kierują się najpierw na Litwę.
  • W tym roku na granicy z Litwą zatrzymano 600 migrantów, którzy początkowo przedostali się z Białorusi na Litwę.
  • Jednak to granica Polski z obwodem kaliningradzkim jest obecnie kluczowa, ponieważ tamtejsze lotnisko podpisało umowy z Turcją, Syrią i Białorusią.
  • Zobacz też: Komunikat mBanku skierowany do frankowiczów. Bank oferuje przewalutowanie kredytów

Podczas gdy Polska skutecznie powstrzymuje Rosję i Białoruś przed wpychaniem migrantów do Polski, istnieją oznaki, że ta forma wojny hybrydowej nie jest jeszcze zakończona. Migranci coraz częściej przedostają się na Litwę, a polski rząd patrzy na rosyjskie próby stworzenia nowego korytarza migracyjnego z obwodu kaliningradzkiego.

Z danych przekazanych przez polską Straż Graniczną wynika, że przy murze na granicy z Białorusią odnotowano znacznie zmniejszone przekroczenia.

W zeszłym roku mieliśmy dziennie prawie 800 prób nielegalnego przedostania się do Polski, obecnie to maksymalnie 120

– powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska. Zwróciła uwagę, że wciąż nie jest ukończona najważniejsza część bariery, czyli elektroniczne systemy detekcji. Technologia ta pozwoli organom ścigania na monitorowanie w czasie rzeczywistym podejścia do granicy.

Szlaki migracyjne

Statystyki podane przez Straż Graniczną nie są jednak związane tylko z barierą, ale także z tym, że Rosja i Białoruś znacznie ograniczyły swoje operacje hybrydowe w porównaniu z rokiem 2021. W odpowiedzi na barierę migranci próbują wykuwać nowe szlaki, w tym kierują się najpierw na Litwę, starając się dotrzeć do Polski – w tym roku na granicy z Litwą zatrzymano 600 migrantów, którzy początkowo przedostali się z Białorusi na Litwę, w porównaniu z 317 w 2021 roku.

Jednak to granica Polski z obwodem kaliningradzkim jest obecnie kluczowa, ponieważ tamtejsze lotnisko podpisało umowy z Turcją, Syrią i Białorusią. Obecnie portal Kaliningrad.ru informuje, że władze lotniska planują otworzyć trasy do Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu i Etiopii. Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje, że środki na budowę elektronicznej bariery na granicy polsko-rosyjskiej zostały zarezerwowane na przyszły rok.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Forsal

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY