Polska zwróci się do Komisji Europejskiej o zawieszenie kar

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szymon Szynkowski vel Sęk

Szymon Szynkowski vel Sęk / Fot. PAP/Radek Pietruszka. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Komisja Europejska nałożyła niedawno siódmy pakiet kar za "bezczynność" Polski w wykonaniu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Polska straciła 267 mln euro w ramach grzywien nałożonych na kraj przez Komisję Europejską za niewykonanie wyroku sądu w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Kraj złoży wniosek o zawieszenie kar – zapowiedział minister polityki europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.

Komisja Europejska nałożyła niedawno siódmy pakiet kar za “bezczynność” Polski w wykonaniu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Od listopada 2021 roku Polska została ukarana grzywną w wysokości 267 mln euro. Szymon Szynkowski vel Sęk był pytany przez Radio Plus o najnowszą transzę środków straconych przez Warszawę.

Uważamy, że te kary po wejściu w życie ustawy nie powinny być naliczane. Mamy do czynienia z pierwszą oceną przez KE czasu po wejściu w życie tzw. ustawy prezydenckiej W najbliższych dniach złożymy wniosek o wstrzymanie naliczania kar. Polska tą ustawą wypełniła swoje zobowiązanie. Mówiąc wprost, kary nie powinny być już naliczane.

Wniosek

Minister powiedział, że wniosek do Komisji zawiera informacje o tym, jak każda sprawa została rozwiązana, a także procedurę umożliwiającą sędziemu złożenie wniosku o przywrócenie prawa do orzekania.

Cały szereg sędziów z tego skorzystał. Wszyscy, którzy złożyli taki wniosek zostali przywróceni do orzekania. Niektórzy nie zdecydowali się na złożenie takiego wniosku, ale trudno żeby Polska była karana za to, że ktoś nie skorzystał z trybu wprowadzonego ustawą.

Polski minister skomentował też ewentualny wniosek o wypłatę z Krajowego Planu Odbudowy mówiąc, że zostanie on złożony w “pierwszym momencie, w którym będziemy mieli przekonanie, że po stronie Komisji Europejskiej jest gotowość do jego sprawnej realizacji”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Do rzeczy

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY