Baltic Pipe. Gazociąg nareszcie zaczyna działać

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Gazociag Baltic Pipe

Gazociag Baltic Pipe / Fot. PAP/EPA/Marcin Bielecki. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Duński operator Energinet poinformował o otwarciu na początku listopada terminala odbiorczego Baltic Pipe. Wkrótce do polski zacznie płynąć norweski gaz. Natomiast pod koniec listopada, przepustowość gazociągu ma wynieść już 10 mld sześciennych błękitnego płynu.
  • Po miesięcznym przesunięciu nareszcie oddano do użytku terminal Baltic Pipe w duńskiej miejscowości Nybro.
  • Pierwotnie otwarcie miało nastąpić 1 października, lecz przez pewne problemy techniczne musiało ono zostać przeniesione.
  • Już wkrótce do Polski popłynie norweski gaz, a już pod koniec listopada gazociąg ma osiągnąć możliwość przesyłania 10 mld sześc. gazu.
  • Zobacz także: Baerbock o deklaracji Rosji: “Wiele można osiągnąć, ignorując rosyjskie próby szantażu”

Jak informuje spółka Energinet w miejscowości Nybro w zachodniej Danii z początkiem listopada uruchomiono terminal odbiorczy Baltic Pipe. To oznacza, że już wkrótce rozpocznie się przesyłanie norweskiego gazu do Polski.

W terminalu odbiorczym w Nybro, do którego przyłączony jest norweski gazociąg Europipe II, gaz jest oczyszczany, po czym następuje obniżenie jego ciśnienia przed dalszym przesyłem. 

Czytaj więcej: Salvini: Zakaz używania samochodów na benzynę w krajach UE to prezent dla Chin

Kłopoty z dokończeniem inwestycji

Pierwotnie terminal miał zacząć działać od 1 października, niestety datę przesuwano trzykrotnie ze względu na napotkane wyzwania techniczne, które musiały zostać rozwiązane. Problemy dotyczyły systemów informatycznych oraz kontroli i bezpieczeństwa.

Jest to dla nas ogromna ulga, że udało nam się uruchomić zakład w Nybro

– przyznał dyrektor ds. stosunków międzynarodowych Energinet Torben Brabo.

Wcześniej od 1 października gazociąg Baltic Pipe dostarczał gaz z duńskich pól na Morzu Północnym oraz europejskiego systemu gazowego. Według Energinet pełną przepustowość 10 mld m sześc. gazu Baltic Pipe osiągnie na koniec listopada br. 

Gazociąg jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii – Gaz–Systemu i Energinetu. Gaz–System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.  

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY