Korea Północna i Rosja wznowiły transgraniczny handel kolejowy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przywódca Korei Północnej Kim Dżong Un i prezydent Rosji Władimir Putin

Przywódca Korei Północnej Kim Dżong Un i prezydent Rosji Władimir Putin / Fot. Wikimedia Commons

Rosyjscy celnicy w zeszłym tygodniu skrytykowali sankcje ONZ na Koreę Północną, za "całkowite zatrzymanie" dwustronnego handlu Moskwy z Pjongjangiem.
  • Korea Północna uszczelniła swoje granice w styczniu 2020 roku.
  • Przerwa w handlu kolejowym między Rosją a Koreą Północną trwała dwa lata.
  • Wcześniejsze doniesienia seulskiego Daily NK sugerowały, że Korea Północna importowała z Rosji pszenicę w sierpniu i gaz w październiku w zamian za wsparcie dla ataku na Ukrainę.
  • Zobacz też: Izrael musi pozbyć się wszelkiej broni jądrowej – głosi rezolucja ONZ

Rosyjska agencja prasowa Interfax podała, że pierwszy pociąg towarowy przewożący 30 koni czystej krwi wyruszył do jedynego przejścia granicznego z Koreą Północną, Chasan-Tumangang. Wcześniej handel drogą kolejową między Rosją a Koreą Północną był przerwany na dwa lata.

Korea Północna uszczelniła swoje granice w styczniu 2020 roku. Rosja nadal dostarczała żywność i leki do wyspiarskiego państwa, zanim dwustronny handel spadł do prawie zera w październiku roku 2021.

Rosyjscy celnicy w zeszłym tygodniu skrytykowali sankcje ONZ na Koreę Północną, jeden z najbiedniejszych krajów świata, za “całkowite zatrzymanie” dwustronnego handlu Moskwy z Pjongjangiem.

Rosja – Korea Północna

Południowokoreańskie media skupiające się na Północy informowały w zeszłym miesiącu, że Pjongjang rozpoczął przygotowania do otwarcia nowych biur handlowych w całej Rosji, aby zwiększyć import mąki pszennej i energii. Wcześniejsze doniesienia seulskiego Daily NK sugerowały, że Korea Północna importowała z Rosji pszenicę w sierpniu i gaz w październiku w zamian za wsparcie dla ataku na Ukrainę.

Korea Północna była jednym z pięciu krajów, które głosowały przeciwko rezolucji ONZ potępiającej atak Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 roku. Stała się trzecim krajem, który uznał ukraińskie regiony Doniecka i Ługańska za niepodległe państwa. Korea Północna wyraziła również gotowość do wysłania pracowników do Doniecka i Ługańska, aby pomóc w ich odbudowie po wojnie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The Moscow Times

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY