Gryglas: Nasze bezpieczeństwo ulega wzmocnieniu [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zbigniew Gryglas

Zbigniew Gryglas / Fot. YouTube

"Nie ma co ukrywać - gwarantem naszego bezpieczeństwa jest NATO i przede wszystkim Stany Zjednoczone" - mówił w Dniu na żywo w MN Zbigniew Gryglas, były wiceminister aktywów państwowych.

Budowa elektrowni jądrowej

“To przede wszystkim bardzo dobra wiadomość dla Polski. Są tu dwa aspekty sprawy. Pierwszy – aspekt energetyczny. Ta decyzja oznacza krok naprzód w procesie budowy. To nie jest już to z czym mieliśmy do czynienia kilka lat temu, wybór lokalizacji i władze spółki, ale nic się nie działo. Dzisiaj mamy już wybór partnera strategicznego, który będzie nie tylko dostawcą technologii, ale będzie również współfinansował to przedsięwzięcie. Dotychczas w podstawie bazą bezpieczeństwa energetycznego były nasze siłownie węglowe. To serce naszego systemu. Te elektrownie mają określony czas funkcjonowania nie tylko ze względu na sytuację związaną ze złożami, ale przede wszystkim taką presję światową. Nie będziemy w nieskończoność eksploatować naszych siłowni. To serce musi zostać zastąpione przez energetykę jądrową, która nie emituje szkodliwych substancji, jest bezpieczna i stabilna” – podkreślał Gryglas.

Wzmocnienie bezpieczeństwa

“Ten nowy system będzie zdywersyfikowany. Potrzebujemy tej stabilnej energii, atom jest dzisiaj bardzo potrzebny. Te siłownie zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne. Ale jest także aspekt strategiczny, który wpływa na suwerenność Rzeczypospolitej. Ciągle musimy o tę suwerenność zabiegać, dbać o nią, bo z takim trudem została wywalczona. Partnerstwo z USA wzmacnia naszą suwerenność. Nie ma co ukrywać – gwarantem naszego bezpieczeństwa jest NATO i przede wszystkim Stany Zjednoczone. Trzeba pamiętać, że ta siłownia będzie pracować kilkadziesiąt lat. Nasze partnerstwo będzie trwało, będzie wzmocnione. Będziemy szkolić kadry dla naszej energetyki jądrowej, będziemy rozwijać własne kompetencje, wiążemy się z najsilniejszym partnerem i w związku z tym nasze bezpieczeństwu ulega wzmocnieniu” – wskazywał były wiceminister aktywów państwowych.

Rząd chce wzmacniać państwo

“Mamy powody, żeby optymistycznie patrzeć na nasz kraj, mamy rząd, który myśli perspektywicznie o potrzebach na przyszłość. Rząd chce państwo wzmacniać i to jest niezwykle istotne” – mówił gość MN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY