Bułgaria odrzuca pomoc wojskową dla Ukrainy. Jej fabryki broni biją rekordy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent Bułgarii Rumen Radew

Prezydent Bułgarii Rumen Radew / fot. Wikipedia

Prezydent Bułgarii Rumen Radew, określił tych, którzy chcą wysłać broń na Ukrainę, jako "podżegaczy wojennych".
  • Rekordowa sprzedaż broni w Bułgarii jest uznawana za sukces gospodarczy.
  • Bułgarski biznes zbrojeniowy zawsze dobrze zarabiał na konfliktach w rejonach, gdzie używano sowieckich systemów broni.
  • Obecnie bułgarscy producenci i handlarze bronią sprzedają swoje produkty głównie w Polsce i Rumunii, skąd broń jest następnie reeksportowana na Ukrainę.
  • Zobacz też: Warszawa. Eksplozja baterii od hulajnogi elektrycznej

Bułgaria, obok Węgier, jest krajem NATO i UE, który oficjalnie odmawia wysłania pomocy wojskowej dla Ukrainy. Okazuje się jednak, że Bułgaria jest jednym z największych pośrednich dostawców do rozdartego wojną kraju. Sprzedała tam rekordową liczbę broni od początku wojny, a eksperci szacują, że Bułgaria do tej pory dostarczyła Kijowowi przez pośredników broń i amunicję o wartości co najmniej miliarda euro.

Bułgarski biznes zbrojeniowy zawsze dobrze zarabiał na konfliktach w rejonach, gdzie używano sowieckich systemów broni. Firmy zbrojeniowe w bałkańskim kraju produkują amunicję do sowieckiej broni i inne produkty pochodne, które w większości przypadków są wysokiej jakości i sprzedają się po wyższych cenach na rynkach międzynarodowych.

Bułgarski przemysł zbrojeniowy wyłania się obecnie jako jedno z największych źródeł amunicji o sowieckim standardzie dla armii ukraińskiej.

W obecnym parlamencie są trzy siły, które sprzeciwiają się wysyłaniu przez Bułgarię broni na Ukrainę: Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP), Odrodzenie oraz w mniejszym stopniu partia Stefana Janewa. W 240-osobowym parlamencie BSP ma 25 posłów, Odrodzenie 27, a Bulgarian Rise 12.

Fabryki broni

Z drugiej strony na ogromnym wzroście sprzedaży korzystają wielkie państwowe fabryki broni, na przykład w miastach Sopot, Karłowo i Kazanłyk, oraz zatrudnieni tam ludzie. Tegoroczną rekordową sprzedaż za granicę potwierdza Aleksander Michajłow, były szef państwowej firmy Kinteks, przez którą przechodzi broń przeznaczona na eksport. Jako przykład podaje bułgarski eksport broni w 2016 i 2017 roku, kiedy to toczyły się regionalne konflikty zbrojne w Syrii, Libii i Jemenie.

Gdy dochodzi do międzynarodowego konfliktu zbrojnego, zawsze następuje wzrost wykorzystania produktów przemysłu obronnego

– mówi, dodając, że pozwolenia na eksport broni wydane przez państwo w tym okresie wyniosły łącznie od 1,1 do 1,3 mld euro. Dla porównania Michajłow podaje, że od początku wojny na Ukrainie do chwili obecnej suma wartości broni z pozwoleniem na eksport wynosi ponad dwa miliardy euro

Tak więc do tej pory odnotowaliśmy 100-procentowy wzrost w stosunku do najbardziej udanych dla tego handlu lat. Ten rok może zakończyć się wzrostem o 150, a nawet 200 procent (…), co generuje ważne dochody dla bułgarskiej gospodarki i budżetu państwa w czasach kryzysu.

Rekordowa sprzedaż broni w Bułgarii jest uznawana za sukces gospodarczy. Prezydent kraju Rumen Radew, który obecnie rządzi krajem poprzez rząd tymczasowy, określił tych, którzy chcą wysłać broń na Ukrainę, jako “podżegaczy wojennych”.

Prowadzi to do paradoksu, gdy amerykańscy ochotnicy walczący w ramach Legii Cudzoziemskiej na Ukrainie chwalą się, jak to znakomite bułgarskie granatniki przeciwpancerne unieszkodliwiły rosyjskie pojazdy opancerzone, podczas gdy większość bułgarskich przywódców politycznych zaprzecza, że coś takiego było możliwe.

Na początku tego roku bułgarski parlament uznał, że jedyną dopuszczalną pomocą wojskową dla Ukrainy jest naprawa ukraińskich czołgów w Bułgarii. Nie należy się spodziewać, że Kijów z tego skorzysta.

Obecnie bułgarscy producenci i handlarze bronią sprzedają swoje produkty głównie w Polsce i Rumunii, skąd broń jest następnie reeksportowana na Ukrainę.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY