Mocna wymiana zdań ministrów obrony Łotwy i Węgier

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Minister Węgier i minister Łotwy

Minister Węgier i minister Łotwy

Łotewski minister obrony Artis Pabriks oskarżył Węgry i Bułgarię o "zdradę".
  • Wypowiedział te słowa w kontekście podejścia krajów do konfliktu na Ukrainie.
  • Minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky odpierał zarzuty, przypominając swojemu łotewskiemu odpowiednikowi, że to węgierskie odrzutowce bronią bałtyckiej przestrzeni powietrznej.
  • “Z szacunkiem sugeruję mojemu koledze Artisowi Pabriksowi, aby zamiast tego spojrzał w niebo”.
  • Zobacz też: Izrael musi pozbyć się wszelkiej broni jądrowej – głosi rezolucja ONZ

Ministrowie obrony Łotwy i Węgier dokonali dosadnej wymiany zdań na temat podejścia ich krajów do konfliktu na Ukrainie, odnośnie którego łotewski minister obrony Artis Pabriks oskarżył Węgry o “zdradę”.

W wywiadzie dla rosyjskojęzycznego programu Radia Wolna Europa “Current Time” Pabriks skrytykował odmówienie pomocy wojskowej dla Ukrainy przez niektóre kraje.

Stanowisko Bułgarii i Węgier jest niezrozumiałe, równoznaczne ze zdradą. Ukraina walczy o Europę, o demokrację, o prawa człowieka i jeśli ktoś w Europie tego nie rozumie, to działa nie tylko wbrew interesom Ukrainy, ale i Łotwy. Jeśli dane kraje, członkowie Unii Europejskiej i NATO, sprzeciwiają się interesom mojego kraju, to czym innym to jest, jak nie zdradą?

Odpowiedź

Minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky odpierał zarzuty, przypominając swojemu łotewskiemu odpowiednikowi, że to węgierskie odrzutowce bronią bałtyckiej przestrzeni powietrznej.

Nie zgadzam się, by ktokolwiek (…) groził Węgrom. Mamy prawo reprezentować nasz interes narodowy, pokój. Z szacunkiem sugeruję mojemu koledze Artisowi Pabriksowi, aby zamiast tego spojrzał w niebo.

Zadania związane z pilnowaniem przestrzeni powietrznej Łotwy, Estonii i Litwy są realizowane przez węgierskie siły powietrzne pod dowództwem NATO.

Nie będziemy tolerować niesprawiedliwej krytyki wobec Węgier.

Cztery odrzutowce myśliwskie Gripen Węgierskich Sił Obronnych, z łączną liczbą 50 węgierskich żołnierzy, w ramach zobowiązania NATO będą strzegły przestrzeni powietrznej Bałtyku po raz trzeci od 1 sierpnia do końca listopada.

“Ukraina walczy o demokrację”

Węgierski dziennik Magyar Nemzet napisał:

Ukraina zawiesiła większość elementów demokracji, w tym zakazała działalności 11 partii opozycyjnych. Główny lider opozycji Ukrainy został umieszczony w areszcie domowym, a szereg mediów zostało zamkniętych jeszcze przed wybuchem wojny.

Dziennik pisze dalej:

Ukraińskie elementy ultranacjonalistyczne umieściły premiera Węgier Viktora Orbána na “liście do zabicia”, a prezydent Zełenski został oskarżony o próbę wpłynięcia na proces wyborczy w wyborach krajowych 3 kwietnia na Węgrzech.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News, Magyar Nemzet

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY