Mamy 7 medali mistrzostw świata w tym roku w strzelectwie! Tomasz Bartnik 4-krotnym medalistą

Zdjęcie ilustracyjne

Czterokrotny medalista mistrzostw świata w strzelectwie Tomasz Bartnik / Fot. International Shooting Sport Federation

7 medali zdobyli w tym roku nasi reprezentanci w strzeleckich mistrzostwach świata. To znakomity wynik. 6 krążków zawdzięczamy specjalistom od strzelania z karabinu i pistoletu a 1 od reprezentanta strzelającego do ruchomej tarczy. W niedawno zakończonych mistrzostwach świata pistoletowych i karabinowych indywidualnie dwa srebra wywalczył Tomasz Bartnik a złoto i 3 brązowe medale zdobyliśmy w konkurencjach drużyn i par mieszanych. Jeszcze jeden brązowy medal przywiózł z wrześniowych mistrzostw świata w strzelaniu do ruchomej tarczy Łukasz Czapla.

Mistrzostwa świata w strzelectwie odbywają się od 1897 roku. Rozgrywane są pod patronatem Międzynarodowej Federacji Strzeleckiej (ISSF). Dotychczas wszystkie konkurencje mistrzostw świata (pistolety, karabiny, rzutki, ruchome tarcze) odbywały się co cztery lata na jednych wspólnych zawodach. Dodatkowo osobne mistrzostwa świata w strzelaniu do rzutków odbywały się co dwa lata, a mistrzostwa świata wyłącznie w strzelaniu do ruchomych tarcz odbywają się w każdym roku olimpijskim, ponieważ ta konkurencja została wyłączona z programu Igrzysk olimpijskich. W tym roku strzeleckie mistrzostwa świata nie odbyły się jako jedna wspólna impreza dla wszystkich konkurencji jak co cztery lata. Zawody o tytuły najlepszych na świecie podzielono na trzy osobne imprezy. Najpierw we wrześniu rozegrano mistrzostwa świata w strzelaniu do ruchomej tarczy, a następnie na przełomie września i października mistrzostwa świata w strzelaniu do rzutków i w październiku mistrzostwa świata w strzelaniu z pistoletu i karabinu.

Najlepiej nasi reprezentanci wypadli na niedawno zakończonych mistrzostwach świata w strzelaniu z pistoletu i karabinu, które rozegrano w Kairze (Egipt) w dniach 12 do 27 października. Najpierw srebro wywalczył Tomasz Bartnik w karabinie w trzech postawach na dystansie 50 m. Polak bronił tytułu z 2018 roku. Od początku dnia radził sobie znakomicie. Z piątym rezultatem ukończył eliminacje. Jeszcze lepiej strzelał w drugiej rundzie, w której ustąpił jedynie zawodnikowi z Ukrainy Serhiejowi Kuliszowi. Niestety, w finale od pierwszych strzałów radził sobie gorzej od rywala i przegrał 6:16. Nie udało się tym razem stanąć na najwyższym stopniu podium, ale to dla naszego zawodnika już drugi medal z rzędu wywalczony na mistrzostwach świata w 3 postawach na 50 m.

Drugi krążek dla biało-czerwonych zdobyli Katarzyna Klepacz i Szymon Wojtyna, brąz w konkurencji par mieszanych w pistolecie na 50 metrów. W pojedynku o brązowy medal nasi reprezentanci zwyciężyli Ukraińców Oksanę Kowalczuk i Olecha Omełczuka 16:14. To pierwszy ich tak wielki sukces w karierze.

Swój drugi krążek w Kairze zdobył Tomasz Bartnik. Zawodnik Legii Warszawa ponownie wystrzelał srebrny medal, tym razem w konkurencji karabinu sportowego na dystansie 300 m leżąc. Bartnik uzyskał 598 punktów. O punkt więcej miał Norweg Simon Claussen. Siódme miejsce zajął nasz wicemistrz świata w tej konkurencji z 2018 roku Daniel Romańczyk z wynikiem 597 punktów.

Konkurencje par mieszanych na dystansach 50 i 300 m były w tym roku na mistrzostwach świata w strzelectwie rozgrywane po raz pierwszy w historii. Wcześniej w 2018 roku pary mieszane strzelały tylko na dystansie 10 m. Ten sposób rywalizacji okazał się w tym roku dla nas bardzo szczęśliwy. Po historycznym brązie w zmaganiach pistoletowych doczekaliśmy się jeszcze złota! Tomasz Bartnik i Karolina Kowalczyk zostali pierwszymi w historii polskimi mistrzami świata w strzeleckich konkurencjach par mieszanych. Nasi reprezentanci okazali się najlepsi w karabinie sportowym na dystansie 300 m. w trzech postawach mix. W meczu finałowym Bartnik w parze z Kowalczyk zdecydowanie pokonali Finów Hennę Viljanen oraz Aleksi Leppę 17:3.

Na zakończenie mistrzostw w Kairze Polacy zdobyli jeszcze dwa brązowe medale. Biało-czerwoni stanęli na najniższym stopniu podium w karabinie par mieszanych na 300 m. w postawie leżąc oraz w karabinie na 300 m. leżąc drużyn mężczyzn. Karolina Kowalczyk i Daniel Romańczyk wygrali mecz o trzecie miejsce w karabinie par mieszanych z drugą parą Szwajcarii (Silvia Guignard Snyder i Gilles Vincent Dufoux) 16:10. Dla Kowalczyk to już drugi medal mistrzostw świata po złocie zdobytym w parze z Bartnikiem.

Natomiast Tomasz Bartnik, Daniel Romańczyk i Maciej Kowalewicz w meczu o brązowy medal pokonali Austriaków – Alexandra Schmirla, Patricka Diema i Bernharda Pickla 16:14. Dla Bartnika naszego mistrza świata z 2018 roku to najlepszy start w karierze. W Egipcie zdobył w sumie aż 4 medale, jeden złoty w parach mieszanych, dwa srebra indywidualnie i jeden brąz w drużynie.

Nasi reprezentanci strzelectwa w kategorii seniorów zdobyli w sumie w 2022 roku aż 7 medali. Z mistrzostw świata pistoletowych i karabinowych przywozimy aż 6 krążków, a z mistrzostw świata w strzelaniu do ruchomej tarczy jeden brąz, który we wrześniu wywalczył nasz najbardziej utytułowany strzelec Łukasz Czapla, zdobywca 12 medali mistrzostw świata w historii swoich startów. Zdobywamy więc w tym roku 1 złoto, 2 srebra i 4 brązowe medale na mistrzostwach świata w strzelectwie. Gratulacje!