Prezydent Duda chce włączenia Czarnogóry do Trójmorza

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent Czarnogóry i prezydent Polski

Prezydent Czarnogóry i prezydent Polski / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Polska popiera członkostwo w UE dla wszystkich krajów Bałkanów Zachodnich.

Prezydent Polski Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z prezydentem Czarnogóry Milo Đukanoviciem i zasygnalizował, że Polska chce, aby Trójmorze objęło Czarnogórę jako jeden z krajów nad Adriatykiem. Inicjatywa Międzymorza została wprowadzona przez Polskę jako platforma współpracy pomiędzy państwami wewnątrz UE, które leżą pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym. W jej skład wchodzą nowe państwa członkowskie UE z Europy Środkowej i Wschodniej oraz Austria.

Po spotkaniu z Đukanoviciem prezydent Polski powiedział, że chciałby, aby ta inicjatywa została poszerzona, ponieważ Czarnogóra jest państwem na wybrzeżu Adriatyku. Duda obiecał swojemu czarnogórskiemu odpowiednikowi, że Polska będzie dążyć do członkostwa stowarzyszonego w Trójmorzu dla krajów spoza UE, takich jak Czarnogóra, podobnego do tego, które już istnieje dla Ukrainy. Duda jasno wyraził też swoje poparcie dla przystąpienia Czarnogóry do UE.

Ukraina i Bałkany

Obaj prezydenci rozmawiali zarówno o konflikcie na Ukrainie, jak i o sytuacji na Bałkanach w związku z problemami w Bośni, Serbii i separatystycznym Kosowie. Polski prezydent zasygnalizował swoją determinację w zapewnieniu Czarnogórze pomocy w obronie przed obcą ingerencją. Nawiązał do prób uzyskania przez Rosję wpływów w Czarnogórze i powstrzymania jej ambicji przystąpienia do UE.

Obaj prezydenci wyrazili poparcie dla Ukrainy w obronie opartego na zasadach porządku międzynarodowego. W ubiegłym tygodniu Đukanović został jednym z 11 prezydentów, którzy podpisali list zainicjowany przez prezydenta Dudę, potępiający rosyjskie bombardowania ukraińskich miast.

Czarnogóra jest członkiem NATO i kandydatem do członkostwa w UE. Negocjacje akcesyjne z UE trwają od 10 lat. Polska popiera członkostwo w UE dla wszystkich krajów Bałkanów Zachodnich.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Polskie Radio 24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY