Drony Bayraktar trafiły do polskiej armii. Błaszczak: “Dynamicznie wzmacniamy zdolności Wojska Polskiego”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Bayraktary szansą dla Polski

MON Mariusz Błaszczak na tle Bayraktarów / Fot. Twitter/MON

Gotowość do działania bezzałogowców Bayraktar TB2 jest kwestią dni – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który w piątek przekazał pierwszy zestaw 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu (woj. zachodniopomorskie).
  • W piątek do Polski przyleciało pierwsze sześć sztuk tureckich dronów bojowych Bayraktar TB2.
  • Łącznie ministerstwo obrony narodowej zamówiło 24 sztuki, choć niewykluczone, że w przyszłości zostanie podpisany kolejny kontrakt.
  • Wojna na Ukrainie potwierdziła, że drony te stanowią istotną wartość dla obrony powietrznej.
  • Zobacz także: Polska straci miliony euro z UE. Bruksela nie odpuszcza ws. sądownictwa

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przypomniał, że w skład każdego zestawu oprócz sześciu dronów wchodzą radary i stacje kontroli lotu. Podkreślił również, że pierwsze dostawy dronów Bayraktar to oznaka wzmocnienia polskiej armii.

Dynamicznie wzmacniamy zdolności Wojska Polskiego. Dziś pierwsza dostawa dronów Bayraktar. Kolejne systemy będą konsekwentnie wprowadzane do Sił Zbrojnych RP. Wykorzystujemy wszystkie możliwości, żeby Polska była bezpieczna

– ocenił minister obrony narodowej.

Warto podkreślił, że już w maju 2021 r. Polska zamówiła w Turcji cztery zestawy zawierające łącznie 24 drony zdolne do działań rozpoznawczych i uderzeń.

Zamówiliśmy te drony jeszcze przed wojną na Ukrainie. Wtedy mówiono nam, szczególnie opozycja, że to broń z której nie będziemy mieć korzyści. To co dzieje się na Ukrainie pokazuje, że to my mieliśmy rację. Opozycja likwidowała jednostki i wyprowadzała majątek Wojska Polskiego

– przypomniał Mariusz Błaszczak.

Czytaj więcej: Planowane dochody budżetu w 2023 r. o ponad 110% wyższe niż w 2015

Polska kupuje Bayraktary

W skład każdego zestawu wchodzi 6 uzbrojonych dronów Bayraktar TB2. Łącznie na stan Sił Zbrojnych RP wejdą 24 BSP. Kontrakt obejmuje także dostawę m.in. mobilnych stacji kontroli, radarów SAR, symulatorów oraz zapas części zamiennych. Umowa przewiduje także dostarczenie naprowadzanych laserowo kierowanych pocisków typu MAM-L i MAM–C, które umożliwią realizację pełnego spektrum zadań taktycznych zgodnie z operacyjnym przeznaczeniem systemu oraz amunicji szkolnej.

W ramach kontraktu zapewniona zostanie 24-miesięczna gwarancja, pakiet szkoleniowy i logistyczny, a także transfer technologii zapewniający możliwość serwisowania i naprawy m.in. silników, naziemnych stacji kontroli oraz kamer.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY