Collegium Intermarium odpowiada na zarzuty działacza LGBT

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Uczelnia Collegium Intermarium opublikowała oświadczenie, w którym odnosi się do publikacji medialnych atakujących szkołę. Placówka zaznacza, że doniesienia na temat niewielkiej liczby studentów uczelni są “nieprawdziwe i nieścisłe”. Zdaniem CI, “zainteresowanie studiami jest optymalne”.

Oświadczenie jest odpowiedzią na zarzuty sformułowane przez aktywistę LGBT Jakuba Gawrona. Na podstawie informacji pozyskanych w Ministerstwie Edukacji i Nauki stwierdził on, że uczelnia przyjęła 4 osoby na pierwszy rok studiów stacjonarnych na kierunku prawo. Doniesienie powieliły niektóre media, m.in. “Gazeta Wyborcza”, “Newsweek” czy Onet.

Do publikacji medialnych odniosła się sama uczelnia. Collegium Intermarium zaznacza, że informacje jakie pojawiły się na temat placówki są “nieprawdziwe i nieścisłe”. W opinii władz szkoły, “podstawową patologią polskiego szkolnictwa wyższego stała się anonimowość i masowość kształcenia na Uczelniach”. Z kolei CI, “nie tylko nigdy nie aspirowała do bycia dużą szkołą wyższą, ale przede wszystkim wdrażała system indywidualnego i wszechstronnego podejścia do naszych studentów”.

Władze uczelni wskazują, że korzystają “z doświadczeń prestiżowych amerykańskich uczelni realizujących program klasycznej edukacji”. Szkoły, którymi inspiruje się Collegium to Thomas Aquinas College w Massachussets, Magdalen College of the Liberal Arts w New Hampshire czy Ave Maria School of Law w stanie Floryda. CI podkreśla, że placówki te “kształcą łącznie od 60 do około 150 studentów w ramach 3 i 4-letnich programów studiów”.

W oświadczeniu czytamy również, że “nieprawdziwe są informacje przekazywane w mediach jakoby program dydaktyczny Uczelni nie cieszył się zainteresowaniem studentów i słuchaczy”. Jak podaje uczelnia, w ubiegłym roku uruchomiono pierwszy rok kierunku prawo, na którym studiowało 15 osób. Na drugi rok było 16 chętnych, z czego przyjęto 4 osoby. Collegium informuje, że “w ramach kilku programów studiów podyplomowych w pierwszym roku działalności Uczelni w zajęciach brało udział 117 osób (w tym 18 osób z kilku krajów na anglojęzycznych studiach LLM in International Human Rights), zaś w roku akademickim 2022/2023 liczba słuchaczy wynosi już 159”. Zdaniem władz CI, “zainteresowanie studiami jest optymalne”.

Uczelnia przypomina też sukcesy jakie odniosła w ciągu kilkunastu miesięcy działalności. W oświadczeniu wspomniano m.in. o “6 dużych zagranicznych i polskich konferencjach naukowych”, oraz współpracą z “Instytutem ISEEP w Lyon, Ave Maria School of Law w Naples w Stanach Zjednoczonych, Akademią Zamojską w Zamościu, jak również Patrimonim Sancti Adalberti w Pradze”. CI zaznacza również, że jego celem “jest budowanie silnej oraz trwałej elity skoncentrowanej na dbałości o dobro Rzeczypospolitej Polskiej, a także pielęgnowaniu tożsamości krajów Międzymorza”. 

Działalność Collegium Intermarium została zainaugurowana w maju 2021 r. Uczelnia została utworzona przy współpracy Instytutu Ordo Iuris i Fundacji “Edukacja do Wartości”.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY