Piotr Motyka: Co budowa Cmentarza Wojennego Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oznacza dla Żywiecczyzny i dlaczego na to miejsce wybrano miejscowość Kamesznica?
Dr Karol Nawrocki: Synowie tej ziemi, Żywiecczyzny, byli w zgrupowaniu Henryka Flamego „Bartka”, walczyli z systemem komunistycznym po roku 1945, stracili swoje życie w wyniku operacji komunistów pod kryptonimem „Lawina”, więc i dla Kamesznicy, dla całej Żywiecczyzny i dla całej Polski będzie to miejsce narodowej pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, o Żołnierzach Wyklętych, przede wszystkim tych z Narodowych Sił Zbrojnych, którzy nie ustąpili w walce z komunistami.
Piotr Motyka: Kiedy jest planowane otwarcie Cmentarza Wojennego i jakie będzie jego znaczenie w skali całego kraju?
Dr Karol Nawrocki: Z całą pewnością będzie to pierwszy cmentarz wojenny Żołnierzy Wyklętych. Mamy w Polsce kwatery Żołnierzy Wyklętych, ale to będzie cmentarz Żołnierzy Wyklętych w Kamesznicy, który zostanie otwarty w połowie 2023 roku.
Piotr Motyka: Jaka jest rola lokalnych działaczy społecznych w powstawaniu i utrwalaniu pamięci o takich miejscach?
Dr Karol Nawrocki: Ta rola jest oczywiście zasadnicza. Bez społecznej pamięci w gminach, w powiatach, w mniejszych miejscowościach, realizacja misji Instytutu Pamięci Narodowej byłaby zdecydowanie trudniejsza. W całej Polsce i na całym świecie możemy liczyć na wielkie wsparcie polskiego narodu, wsparcie o charakterze społecznym. To pokazuje też siłę polskiej pamięci, że ona jest nie tylko na poziomie instytucjonalnym, ale jest też głęboko w historiach ludzi, w ich DNA. I to jest zawsze wzruszające i piękne.
Piotr Motyka: Jaka jest rola Muzeum Ofiar Komunizmu, które powstało w Waszyngtonie?
Dr Karol Nawrocki: To jest Muzeum, które powstało przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej. Mam zaszczyt być członkiem Rady tego Muzeum, a więc to Muzeum w środku wielkiego mocarstwa, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, bardzo blisko Białego Domu, opowiada historię istoty systemu komunistycznego. Cieszę się, że są w nim także wątki polskie, mówiące o tym, co system komunistyczny przyniósł Europie i światu, jakie zagrożenie stanowi także w XXI wieku.
Piotr Motyka: Czy takie Muzeum powinno powstać także w Europie, na przykład, w Brukseli?
Dr Karol Nawrocki: To pewnie nie jest pytanie do mnie, choć zabiegi o to, aby mówić prawdę o polskiej historii i prawdzie o systemach totalitarnych, są w zakresie działań Instytutu Pamięci Narodowej, więc my mówimy prawdę o tym tragicznym, złowieszczym, okrutnym systemie komunistycznym na całym świecie.
Piotr Motyka: Serdecznie dziękuję za ciekawy wywiad i życzę wszystkiego dobrego, szczęść Boże!
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Zachęcamy do obejrzenia tablicy i wizualizacji umieszczonych na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.