Moskwa na konferencji “Idea-Biznes-Klimat”: “Bezpieczeństwo energetyczne było dla nas podstawą”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Minister klimatu Anna Moskwa

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa / Fot. PAP/Piotr Nowak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podkreśliła, że polska polityka energetyczna została opracowana w sposób uwzględniający bezpieczeństwo energetyczne.
  • Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa otwarła w czwartek konferencję “Idea-Biznes-Klimat”.
  • Stwierdziła, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości bezpieczeństwo energetyczne było podstawą do planowania transformacji.
  • W obszarze fotowoltaiki jest w Polsce prawie 1 mln 200 tys. prosumentów.
  • Rząd kładzie również nacisk na powstawanie dodatkowych morskich elektrowni wiatrowych.
  • Zobacz także: EBC podniósł stopy procentowe. “Obrona waluty europejskiej”

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa uczestniczyła w czwartek na konferencji “Idea-Biznes-Klimat”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Bank Ochrony Środowiska. Stwierdziła, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości bezpieczeństwo energetyczne było podstawą do planowania transformacji.

Zwróciła ona uwagę, że rząd kładł nacisk na bezpieczeństwo energetyczne jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę. Nadal są aktualne wprowadzone w styczniu br. zmiany w założeniach do polityki energetycznej. To m.in. wydłużenie w czasie korzystania z węgla.

Z jednej strony mówimy o wydłużaniu działalności bloków energetycznych, tych bloków węglowych, wydłużania w stosunku do tej polityki energetycznej, którą mamy, ale nie dlatego, że jest wojna i jest kryzys, tylko że jeszcze w styczniu zdiagnozowaliśmy, że to zapotrzebowanie na tę stabilną energię w Polsce będzie w latach 2025, 2026, 2027 większe. Zrewidowaliśmy nasze założenia, co do transformacji, oceniając między innymi potencjał społeczny, potencjał gospodarczy i to zapotrzebowanie. Jeszcze  w styczniu doszliśmy do wniosku, że chcemy i zwiększamy te ambicje transformacyjne w odnawialnych źródłach energii m.in. w morskiej energetyce wiatrowej

– powiedziała minister klimatu i środowiska.

Bezpieczeństwo energetyczne było dla nas podstawą planowania transformacji. Dziś kiedy inne państwa gorączkowo poszukują innych źródeł dostaw gazu, my jesteśmy bezpieczni energetycznie

– podkreśliła Anna Moskwa.

Czytaj więcej: Chiny deklarują chęć współpracy z USA. “Ostra rywalizacja bez konfliktu”

Transformacja energetyczna oparta na OZE

Minister Anna Moskwa, mówiąc o roli energii odnawialnej w polskiej transformacji energetycznej, poinformowała, że w obszarze fotowoltaiki jest w Polsce prawie 1 mln 200 tys. prosumentów. To osoby, które jednocześnie zużywają i wytwarzają energię elektryczną, korzystając z OZE.

Szefowa resortu klimatu oceniła, że założenia polityki energetycznej okazały się dobrym kierunkiem i odpowiedzią na wyzwania, jakie nas czekają. Dodała, że pod kątem bezpieczeństwa energetycznego Polska jest w dużo lepszej sytuacji niż wiele krajów Europy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY