Turkmenistan największym dostawcą gazu ziemnego do Chin

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Gazociąg

Gazociąg / Fot. Twitter

Drugie miejsce zajmuje Rosja - 2,4 mld m3, co jest największym wynikiem w historii. Trzecie natomiast Australia, która w sierpniu dostarczyła 2,28 mld m3.

Jak pisze Szymon Wiśniewski z Instytutu Prawa Wschodniego, Turkmenistan jest największym dostawcą gazu ziemnego do Chin. W sierpniu Pekin zakupił od Aszchabadu 2,9 mld m3 gazu. Drugie miejsce zajmuje Rosja – 2,4 mld m3, co jest największym wynikiem w historii. Trzecie natomiast Australia, która w sierpniu dostarczyła 2,28 mld m3.

Pod względem potwierdzonych zasobów surowca, Turkmenistan zajmuje czwarte miejsce na świecie. Turkmeński gaz trafia do Chin trzema nitkami rurociągu Azja Centralna-Chiny. Uruchomienie czwartej sprawia, że dostawy do Chin wyniosą rocznie 65 mld m3 (w 2021 r. – 34 mld m3).

Turkmenistan na pozycji największego dostawcy gazu do Chin

Turkmenistan w sierpniu 2022 roku dostarczył do Chin 2,9 mld m3 gazu ziemnego – informuje Interfax, powołując się na dane chińskiego urzędu celnego. Tym samym od początku roku Turkmenistan pozostaje największym dostawcą gazu do Chin. Rosja jest wiceliderem z dostawami o łącznej wartości 2,4 mld m3, a Australia zajmuje miejsce trzecie.

Turkmenistan w okresie styczeń-wrzesień 2022 roku wyeksportował do Chin gaz rurociągowy o wartości 7,32 mld dolarów, co oznacza wzrost o 51 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Tylko w sierpniu Chiny zaimportowały 2,3 mld metrów sześciennych (bcm) turkmeńskiego gazu ziemnego.

Kraj eksportuje obecnie swój gaz ziemny do Chin trzema rurociągami przebiegającymi wzdłuż trasy Turkmenistan-Uzbekistan-Kazachstan-Chiny. System rurociągów jest w stanie transportować 55 mld m3 gazu rocznie, przy czym większość dostaw zapewnia Turkmenistan, a resztę Kazachstan i Uzbekistan.

Porozumienie w sprawie budowy czwartej odnogi gazociągu z Turkmenistanu do Chin zostało uzgodnione w lutym. Jego uruchomienie ma pozwolić Turkmenistanowi na zwiększenie rocznych dostaw gazu do Chin nawet o 65 mld m3.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Twitter, News Central Asia, Business Turkmenistan

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY