Przerwano obrady izb Sądu Najwyższego. Trwa weryfikacja 30 sędziów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy / Fot. User:Darwinek Wikimedia Commons

Wspólne obrady dwóch izb Sądu Najwyższego, czyli Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Izby Cywilnej zostały zerwane. Zgłoszono również wniosek o zbadanie, czy sędziowie, którzy podpisali się pod tzw. listem 30 zrzekli się urzędu.
  • W środę na wniosek jednego z sędziów przerwano obrady dwóch izb Sądu Najwyższego.
  • Wniosek dotyczy 30 sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej oraz Izby Cywilnej, którzy podpisali się pod listem.
  • Akta sędziów mają trafić do prezydenta Andrzeja Dudy z zamiarem przyjęcia zrzeczenia się urzędu.
  • Zobacz także: Sąd stanowy przywraca do pracy zwolnionych z powodu covidowej segregacji

Portal “niezalezna.pl” poinformował, że w środę doszło do przerwania obrad dwóch izb Sądu Najwyższego tj. Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Izby Cywilnej. Podczas spotkania jeden z sędziów złożyć wniosek z zapytaniem, czy sygnatariusze wydanego w ubiegłym tygodniu listu nadal są członkami SN.

Zgodnie z wnioskiem, akta sędziów mają trafić do prezydenta Andrzeja Dudy z zamiarem przyjęcia zrzeczenia się urzędu przez wskazanych sygnatariuszy listu.

Czytaj więcej: Marsz Niepodległości 2022 – jakie koszty? Na co potrzebne środki?

List sędziów Sądu Najwyższego 

30 sędziów SN powołując się na tzw. uchwałę trzech Izb SN z 23 stycznia 2020 r. napisało, że udział sędziego powołanego na wniosek obecnej KRS w składzie SN prowadzi w każdym przypadku do nienależytej obsady sądu. Podkreślili, że wskazana uchwała ma moc zasady prawnej, wiążącej każdego sędziego Sądu Najwyższego.

Przystąpienie w takiej sytuacji do procedowania i ferowania orzeczeń jest niedopuszczalne. Nie można uznawać, że postępowanie dotknięte jest kwalifikowaną wadą procesową i jednocześnie głosić, że sędzia ma obowiązek świadomie uczestniczyć w tej wadliwej procedurze

– czytamy w liście 30 sędziów Sądu Najwyższego.

Pod oświadczeniem podpisało się 30 tzw. starych sędziów tego sądu w tym: prezes Izby Karnej Michał Laskowski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Piotr Prusinowski, Włodzimierz Wróbel i Dariusz Zawistowski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

salon24.pl, niezalezna.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY