Gliński: “Książka nie jest polską stratą wojenną”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Piotr Gliński

Piotr Gliński / Fot. PAP/Radek Pietruszka Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Książka "Projet de Paix Perepetuelle", którą prezydent Francji Emmanuel Macron podarował papieżowi Franciszkowi, nie jest polską stratą wojenną - poinformował wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
  • Jak poinformował minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, książka przekazana papieżowi nie pochodzi z grabieży.
  • Prezydent Francji Emmanuel Macron wywołał poruszenie dając Franciszkowi tom autorstwa Immanuela Kanta.
  • Polska pieczątka z sygnaturą lwowskiej biblioteki w pierwszych chwilach sugerowała, że została skradziona przez oddziały niemieckie w czasie II wojny światowej.
  • Zobacz także: Macron przekazał papieżowi skradzioną książeczkę? Pieczątka zdradza jej prawdziwe pochodzenie

Książka I. Kanta ofiarowana przez prezydenta Emmanuela Macrona papieżowi Franciszkowi nie jest polską stratą wojenną. Wbrew twierdzeniom niektórych mediów, kultura_gov_pl przewidywało, że dzieło to nie jest polską stratą

– zaznaczył minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Proweniencję książki ustaliliśmy m.in. we współpracy z ZN im. Ossolińskich oraz ze stroną francuską. Wszystko wskazuje na to, że książka już na przełomie XIX i XX w. znajdowała się we Francji

– wyjaśnił prof. Piotr Gliński.

Wicepremier zauważył, że inne dzieło sztuki “Holenderski brzeg rzeki” J. van Goyena zostało zrabowane podczas II wojny światowej ze zbiorów wrocławskich i nadal pozostaje w posiadaniu francuskiego muzeum Musee Louvre. Minister podkreślił, że do dziś muzeum nie odpowiedziało na wniosek restytucyjny jego resortu.

Czytaj więcej: Rishi Sunak – nowy brytyjski premier – co warto o nim wiedzieć?

Francuski księgarz wyjaśnił pochodzenie książeczki

Jak poinformowała agencja AFP, książka z polska pieczątką, która została podarowana papieżowi przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona nie pochodzi z niemieckich grabieży. Wszelkie wątpliwości rozjaśnił paryski księgarz Patrick Hatchuel, który sprzedał dzieło Immanuela Kanta Pałacowi Elizejskiemu ca cenę poniżej 2,5 tys. euro.

Prezydent Macron podarował papieżowi Franciszkowi dzieło “Projet de Paix Perepetuelle” Kanta w poniedziałek podczas audiencji w Watykanie. Dzieło na pierwszej stronie ma polską pieczątkę z napisem: “Czytelnia Akademicka we Lwowie”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY