Mec. Janas: Premier Morawiecki posługuje się dużymi ogólnikami [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jacek Janas

Jacek Janas / Fot. YouTube/MediaNarodowe

"Polityka łagodzenia obciążeń podatkowych ze strony państwa jest polityką właściwą, szczególnie w czasach, które obecnie mamy" - mówił w Dniu na żywo w MN mec. Jacek Janas z Instytutu im. Romana Rybarskiego.

Nowelizacja ustawy podatkowej

“To pomoże w czasach kryzysu. Polityka łagodzenia obciążeń podatkowych ze strony państwa jest polityką właściwą, szczególnie w czasach, które obecnie mamy. Myślę, że tę decyzję należy oceniać pozytywnie. Ona dotyczy tylko określonej grupy produktów, chodzi głównie o energię, nawozy i żywność. Będzie się to przekładać na ustabilizowanie cen tych produktów” – mówił mec. Janas.

Tarcza inflacyjna ograniczy inflację?

“Uważam, że nie. Proszę pamiętać, że inflacja to głownie problem dotyczący polityki pieniężnej. Możemy łagodzić skutki inflacji tym, że więcej nie pompujemy pieniędzy w rynek. Szczególnie chodzi o programy socjalne, z których słynie nasz rząd. Pamiętajmy, że wychodzenie z inflacji jest procesem czasochłonnym. Będą to lata, możemy oczywiście spekulować. Tak samo ja wchodziliśmy w inflację – były to lata. Pompowanie pieniądza w rynek, zwiększanie ilości pieniądza w obiegu było skutkiem wieloletnich programów. Nasz Bank Centralny jest krytykowany za prowadzenie zbyt luźnej polityki pieniężnej. Spodziewam się wzrostu inflacji” – wskazywał ekspert.

Ustabilizować pieniądz

“Premier Morawiecki na razie posługuje się dużymi ogólnikami. Nie wiemy, jak będzie miksował interwencję. Przede wszystkim najważniejszą kwestią jest ustabilizowanie pieniądza, próba doprowadzenia do sytuacji, by nadmiarowo nie wpływał do gospodarki” – dodawał gość MN.

Zagrożenie stagflacją

“Rząd boi się stagflacji, czyli bardzo negatywnego zjawiska, polegającego nie tylko na wzroście inflacji, ale i wzroście bezrobocia. Premier nie może w tym zakresie za wiele zrobić. Stagflacja oznacza całkowity upadek rozwojowy gospodarki. Niewiele ma to wspólnego z działaniami rządu” – podkreślał Janas.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY