GUS podał stopę bezrobocia za wrzesień. Nieznaczny spadek

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu 2022 r. wyniosła 5,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego utrzymuje się ona na niskim poziomie, a sytuacja na polskim rynku pracy jest dobra.
  • Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że we wrześniu stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc.
  • Jest to nieznaczny spadek względem sierpnia, gdzie odnotowano 5,2 proc z uwzględnieniem rewizji.
  • W urzędach pracy zarejestrowanych było nieco ponad 800 tys. osób.
  • Zobacz także: Polska zabezpiecza ok. 30-35% potrzeb pożyczkowych na 2023 r.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że stopa bezrobocia we wrześniu tego roku wyniosła 5,1 procent. Przypomnieć należy, że w sierpniu wskaźnik wyniósł po rewizji 5,2 procent. W urzędach pracy zarejestrowanych było nieco ponad 800 tys. osób.

Tradycyjnie najlepiej sytuacja wygląda w województwie wielkopolskim. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim. Polski Instytut Ekonomiczny podkreślił, że stopa bezrobocia utrzymała się na niskim poziomie.

Sergiej Druchyn z Instytutu uważa, że w najbliższych miesiącach czeka nas niewielki wzrost tego wskaźnika.

Liczba firm, które prowadzą zwolnienia grupowe pozostaje rekordowo niska, ale niedługo może wzrosnąć. Głównym skutkiem spowolnienia będą niższy wzrost wynagrodzeń i liczby nowych ofert pracy. GUS zrewidował stopę bezrobocia. Według najnowszych danych spadła ona we wrześniu o jeden punkt procentowy względem poprzedniego miesiąca i wynosi obecnie 5,1 procent. Łącznie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 802 tys. osób

– ocenił Sergiej Druchyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego sytuacja polskiego rynku pracy jest dobra na tle innych państw Unii Europejskiej. Województwa z najwyższą stopą bezrobocia osiągają niewiele wyższą stopę bezrobocia niż średnia w UE – 6 procent. Województwo wielkopolskie cechuje się jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w całej Unii Europejskiej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY