- Morawiecki odpowiedział na pytanie DGP, czy rząd nie powinien zaostrzyć polityki fiskalnej, aby wesprzeć polski bank centralny, którego Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy procentowe.
- Premier odparł, że walka z inflacją musi polegać na odpowiednim połączeniu polityki fiskalnej, monetarnej i regulacyjnej.
- Morawiecki powiedział, że polityka antyinflacyjna rządu obejmuje m.in. limit cen energii elektrycznej i paliw oraz pomoc dla wrażliwych energetycznie sektorów gospodarki.
- Zobacz też: Minister ds. UE: Pełną odpowiedzialność za obecny kryzys gospodarczy ponosi Rosja
Morawiecki odpowiedział na pytanie DGP, czy rząd nie powinien zaostrzyć polityki fiskalnej, aby wesprzeć polski bank centralny, którego Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy procentowe. Zdaniem DGP, mogłoby to pomóc w utrzymaniu inflacji bazowej na niskim poziomie.
Premier odparł, że walka z inflacją musi polegać na odpowiednim połączeniu polityki fiskalnej, monetarnej i regulacyjnej. Podług szefa rządu, jeśli polityka regulacyjna jest szczelna – a jest w wielu miejscach, na przykład na rynkach finansowych – a polityka pieniężna jest restrykcyjna, to polityka fiskalna nie może być radykalnie szczelna, bo to doprowadziłoby do drastycznego załamania wzrostu gospodarczego i szybkiego wzrostu bezrobocia.
Próba gaszenia ognia ogniem?
Jeśli ktoś chce mnie namawiać na duszenie inflacji poprzez bardzo wysokie bezrobocie, to mu się to nie uda. Rząd PiS poradził sobie z tym problemem i nie chcemy dopuścić do tego, aby on znów zajrzał do polskich domów. Dlatego gramy na wielu fortepianach. Z jednej strony będziemy zacieśniać politykę fiskalną, a z drugiej przekazujemy dodatki dla najbardziej potrzebujących grup społecznych i dalej zamierzamy tak działać.
Morawiecki powiedział, że polityka antyinflacyjna rządu obejmuje m.in. limit cen energii elektrycznej i paliw oraz pomoc dla wrażliwych energetycznie sektorów gospodarki.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
W polityce, The first news