“Urszulo, włącz tańszy prąd!” czyli petycja ws. ETS

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
"Urszulo, włącz tańszy prąd!"

"Urszulo, włącz tańszy prąd!" / Fot. Centrum Życia i Rodziny

Chodzi o Europejski System Handlu Emisjami, czyli zawartą w cenie prądu opłatę za "uprawnienia do emisji CO2".

Nagłówki w mediach o zbliżającej się zimie w kontekście kryzysu energetycznego nie napawają optymizmem. Paweł Ozdoba z Centrum Życia i Rodziny pisze:

Choć polski rząd zaproponował maksymalne ceny prądu dla odbiorców wrażliwych, małych i średnich firm oraz gospodarstw domowych, to jednak polski podatnik zmagać musi się z czymś jeszcze… z unijnym haraczem, który już od lat drenuje nasze kieszenie!

Chodzi o Europejski System Handlu Emisjami, czyli zawartą w cenie prądu opłatę za “uprawnienia do emisji CO2“. Warto przy tym zauważyć, że człowiek wytwarza dwutlenek węgla poprzez samo oddychanie.

Ogromny udział opłat ETS przekłada się na wysokość rachunków nie tylko podmiotów produkujących energię ze źródeł nieodnawialnych, ale także dla zwykłego gospodarstwa domowego.

“Ideologiczny dyktat”

Udział wydatków na zakup “uprawnień do emisji CO2” w kosztach produkcji ciepła przekroczył 30-40%. Skutkuje to wyższą ceną ciepła. Jak dodaje pan Ozdoba, system ETS dotyczy sklepów, piekarni, restauracji, lokalów usługowych.

W ten sposób Unia Europejska wprowadza ideologiczny dyktat odnawialnych źródeł energii, dla którego ważniejsze jest budowanie tzw. polityki zielonego ładu i dążenie za wszelką cenę do neutralności klimatycznej, niż dobro ludzi, rodzin, które są w tej sytuacji najbardziej poszkodowane.

Paweł Ozdoba wylicza:

W skali roku każda polska rodzina ponosi koszt ok. 1200 zł, a rodziny wielodzietne nawet 1900 zł, za ten klimatyczny wymysł, nie licząc kosztów za emisję CO2 w transporcie, które wynoszą dodatkowe ok. 1700 zł. Każdego miesiąca tracimy zatem aż ok. 300 zł z domowych oszczędności!

“Ursulo, przestań gnębić rodziny!”

Stąd też Centrum Życia i Rodziny wystosowało apel do Ursuli von der Leyen w formie petycji, którą można podpisać elektronicznie tutaj.

Proszę wyobrazić sobie sytuację rodziny wielodzietnej, która korzysta np. z dwóch pralek, eksploatowanych niemal non-stop. Taka rodzina będzie zmuszona zapłacić rachunek za energię horrendalnej wysokości! Nie możemy zgodzić się na to, by rodziny dźwigające Polskę w jej demograficznej słabości, ponosiły taką niesprawiedliwą karę!

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Centrum Życia i Rodziny, Paweł Ozdoba, Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY