Sejm uchwalił ustawę o limitach cen energii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Radek Pietruszka Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o ograniczeniu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, samorządów i sektora MŚP.
  • Nowa ustawa ustala maksymalną cenę dla gospodarstw domowych na 693 PLN/MWh.
  • Dla samorządów i małych i średnich przedsiębiorstw jest to 785 PLN/MWh.
  • Ustawa przeszła z 411 głosami za, 6 przeciw, przy 14 wstrzymujących się.
  • Zobacz też: Błaszczak: “Priorytetem jest wóz bojowy”

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o ograniczeniu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, samorządów i sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Nowa ustawa ustala maksymalną cenę dla gospodarstw domowych na 693 PLN /MWh, a dla samorządów i MŚP na 785 PLN /MWh.

Dla gospodarstw domowych cena maksymalna będzie obowiązywała powyżej rocznego limitu 2 MWh. Limit dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi wyniesie 2,6 MWh, dla rodzin wielodzietnych i rolników – 3 MWh. Według strony internetowej Infor, często przyjmuje się, iż rodzina wielodzietna to taka z przynajmniej trojgiem dzieci, czyli, jak to określił ksiądz prałat Kneblewski – minimum socjalne.

Ustawa przeszła z 411 głosami za, 6 przeciw, przy 14 wstrzymujących się, i będzie teraz czytana przez Senat. Przeciwko głosował jeden poseł Lewicy, jeden poseł Kukiz15 i czterech posłów Konfederacji (Korwin-Mikke, Berkowicz, Kulesza, Sośnierz). Braun, Bosak i Winnicki wstrzymali się od głosu.

“Wojna energetyczna”

Minister Anna Moskwa powiedziała:

W obliczu wojny energetycznej, rolą państwa jest zapewnienie swoim obywatelom bezpieczeństwa na wszystkich możliwych płaszczyznach, a bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z kluczowych czynników dla stabilności całego systemu. I temu właśnie służyć będzie ustawa ograniczająca wysokość cen energii elektrycznej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rzeczpospolita, Gov.pl, Infor, The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY