Rumunia łączy siły z Azerbejdżanem ws. budowy terminala LNG

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Rumuńska spółka państwowa Romgaz podpisała z azerskim SOCAR-em memorandum o porozumieniu w sprawie wspólnych inwestycji w instalacje do LNG.
  • Rumunia od dawna rozmawia z Azerbejdżanem o gazie, ale propozycje budowy różnych obiektów transportowych jak dotąd upadały.
  • Romgaz i SOCAR wspólnie sfinansują studium wykonalności dotyczące budowy dwóch terminali LNG na wschodnim i zachodnim brzegu Morza Czarnego.
  • Premier Ciucă oznajmił, że do środy Rumunia wypełniła swoje magazyny gazu ziemnego w 92,4 proc.
  • Zobacz też: Polska proponuje kolejne sankcje na Rosję. Czego mają dotyczyć?

Rumuńska spółka państwowa Romgaz podpisała z azerskim SOCAR-em memorandum o porozumieniu w sprawie wspólnych inwestycji w instalacje do skroplonego gazu ziemnego (LNG) na Morzu Czarnym. Rumunia od dawna rozmawia z Azerbejdżanem o gazie, ale propozycje budowy różnych obiektów transportowych jak dotąd upadały.

Romgaz i SOCAR wspólnie sfinansują studium wykonalności dotyczące budowy dwóch terminali LNG na wschodnim i zachodnim brzegu Morza Czarnego, co ułatwi sprowadzenie kaspijskiego gazu do Europy – powiedział premier Rumunii Nicolae Ciucă.

Ciucă oznajmił też, że do środy Rumunia wypełniła swoje magazyny gazu ziemnego w 92,4 proc. Sprecyzował, że jego kraj posiada obecnie o 477 mln m sześć. rezerw gazowych więcej niż w minionym roku.

Zielona energia

Partnerstwo między państwowymi firmami nie będzie się ograniczać wyłącznie do gazu, ponieważ istnieją plany, aby rozwijać również projekty zielonej energii. Te uwzględniają zarówno zdolność do produkcji zielonej energii w basenie Morza Kaspijskiego, jak i zdolność do produkcji energii odnawialnej na Morzu Czarnym i na terytorium Rumunii.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Euractiv, Wnp

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY