Meloni wskazana na przyszłego premiera Włoch. Prezydent poprosił o sformowanie rządu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Meloni wskazana na nowego premiera Włoch

Premier Włoch Giorgia Meloni / Fot. PAP/EPA/Ettore Ferrari. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Liderka partii Bracia Włosi Giorgia Meloni otrzymała od prezydenta Sergio Mattarelli misję utworzenia rządu. Będzie ona pierwszą kobietą w historii Włoch na tak wysokim stanowisku.

Pałac Prezydencki poinformował, że Sergio Mattarella zaprosił Meloni na godzinę 16.30. To formalny krok w długiej procedurze powołania rządu. Giorgia Meloni chce, by powstał on jak najszybciej, gdyż liczne wyzwania wymagają szybkich działań.

Koalicja jednogłośnie zaproponowała mnie prezydentowi jako osobę, która powinna stworzyć następny rząd

– powiedziała Giorgia Meloni.

Po otrzymaniu misji sformowania rządu kandydatka na premiera powróci do Kwirynału, by przedstawić prezydentowi listę ministrów. Jeśli nie będzie miał żadnych obiekcji, wyznaczony zostanie termin zaprzysiężenia rządu. Ma ono nastąpić nawet w najbliższą sobotę lub niedzielę.

Czytaj więcej: Trzaskowski rozmawiał z fejkowym Kliczką. Prokuratura odmawia śledztwa

Meloni otrzymała misję utworzenia rządu

Przed południem na konsultacje do prezydenta udali się liderzy całego bloku centroprawicy, która wygrała wybory parlamentarne 25 września. W delegacji na czele z Giorgią Meloni byli między innymi szef Ligi Matteo Salvini, który będzie znów w rządzie po trzyletniej przerwie, a także przywódca Forza Italia Silvio Berlusconi.

Wicepremierem będzie lider Ligi Matteo Salvini, który będzie też ministrem infrastruktury. Drugim wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych zostanie Antonio Tajani z Forza Italia, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Resortem obrony będzie kierować Guido Crosetto. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

forsal.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY