Tydzień Misyjny – jak wesprzeć misjonarzy? “Będziecie moimi świadkami”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Tydzień misyjny i misjonarze

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

W tym roku Tydzień Misyjny przebiegnie pod hasłem "Będziecie moimi świadkami". Każdy ochrzczony jest odpowiedzialny za misyjną działalność Kościoła. Jak każdy może wspierać misjonarzy?
  • W tę niedzielę rozpocznie się Tydzień Misyjny, który został objęty hasłem “Będziecie moimi świadkami”.
  • Za początek odnowy misyjnej uważa się rozpoczęcie w 1822 r. działalności inicjatywy Pauliny Jaricot Dzieła Rozkrzewiania Wiary we Francji.
  • W 1926 roku papież Pius XI wydał encyklikę Rerum Ecclesiae, która rozpoczęła nowożytną drogę misjonarzy.
  • Sobór Watykański II w Dekrecie o Działalności misyjnej Kościoła przypomniał o obowiązku każdego katolika we wsparciu dzieła misyjnego.
  • W Polsce i na świecie istnieją różne zgromadzenia i inicjatywy misyjne, które można wspierać duchowo i finansowo.
  • Zobacz także: Czy tak wyglądał Chrystus złożony w Grobie? Spektakularna praca naukowców [+ZDJĘCIA]

W 2022 roku Tydzień Misyjny oraz Niedziela Misyjna będzie obchodzona 23 października pod hasłem “Będziecie moimi świadkami”. 

Tydzień misyjny i historia jego początków

Odnowa misyjna rozpoczęła się we Francji, zapoczątkowana założeniem w 1822 roku z inicjatywy Pauliny Jaricot Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W 1843 roku w Nancy powstało Dzieło Misyjne Dzieci, a w 1889 w Caen Dzieło św. Piotra Apostoła. Zaczęły pojawiać się pierwsze encykliki misyjne: papież Grzegorz XVI w dniu 15 sierpnia 1840 roku wydał encyklikę Probe Nostis w celu ożywienia rozkrzewiania wiary na wszystkich kontynentach świata. Zwrócił on uwagę na rolę Dzieła Rozkrzewiania Wiary z Lyonu w tych przedsięwzięciach.

Papież Leon XIII w dniu 13 grudnia 1880 roku ogłosił encyklikę Sancta Dei Civitas, podkreślając głęboką potrzebę współpracy misyjnej wszystkich wiernych przez modlitwę i jałmużnę.

Dzięki tym działaniom, w duchu modlitwy i ofiary, od połowy XIX wieku ożywiła się działalność misyjna Kościoła, zwłaszcza instytutów misyjnych, zakładanych m.in. przez kardynała Lavigerie, biskupa Marion de Brasillac, o. J. Libermanna, biskupa D. Comboni, biskupa E. de Mazenode. Zaczął rodzić się duch uniwersalnej odpowiedzialności i współpracy misyjnej wśród wiernych.

Na początku XX wieku papież Pius X brewem In Apostolicum Sublecti Munus, z dnia 25 marca 1904 roku, ogłosił św. Franciszka Ksawerego patronem Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Wkrótce, po zakończeniu I wojny światowej, Benedykt XV ogłosił w dniu 30 listopada 1919 roku list apostolski Maximum illud, dzięki któremu na nowo ukierunkował misyjne wysiłki Kościoła.

Wielkim orędownikiem sprawy misyjnej w swojej diecezji był kardynał Achille Ratti, a jako papież Pius XI w motu proprio Romanorum Pontificum w 1922 roku podniósł do godności papieskiej Dzieło Rozkrzewiania Wiary, Dzieło Misyjne Dzieci oraz Dzieło św. Piotra Apostoła. W 1926 roku wydał encyklikę Rerum Ecclesiae, w której ukazał wagę działalności misyjnej Kościoła. Papież potwierdził naglącą potrzebę i ważność zamierzeń misyjnych, jak również konieczność uznania rodzimych Kościołów.

Czytaj więcej: “Czy społeczeństwo chrześcijańskie jest jeszcze możliwe?” W Krakowie zmierzą się z tym pytaniem

Każdy katolik odpowiada za wsparcie misjonarzy

Za misje w Kościele odpowiedzialny jest każdy ochrzczony, o czym przypomniał Sobór Watykański II w Dekrecie o Działalności misyjnej Kościoła.

Ponieważ cały Kościół jest misyjny i dzieło ewangelizacji jest podstawowym zadaniem Ludu Bożego, święty Sobór wzywa wszystkich do głębokiej odnowy wewnętrznej, aby mając żywą świadomość własnej odpowiedzialności za rozszerzenie Ewangelii, podjęli swoją cząstkę w dziele misyjnym wśród narodów. Wszyscy wierni, jako członki żywego Chrystusa, wcieleni i upodobnieni do Niego przez chrzest, bierzmowanie i Eucharystię, zobowiązani są do współpracy w szerzeniu i w rozwoju Jego Ciała, aby jak najprędzej doprowadzić je do pełni

– czytamy w Dekrecie o Działalności misyjnej Kościoła (35-36).

Nie wszyscy mogą np. wyjechać do kraju, gdzie realizowana jest jakaś konkretna forma misyjnego zaangażowania. Każdy jednak, bez względu na wiek, może znaleźć jakąś formę wsparcia misjonarzy i ich działalności.

Sobór wskazuje, że pierwszą i najważniejszą formą uczestnictwa w misyjnej działalności Kościoła jest po prostu głębokie życie chrześcijańskie, któremu naturalnie towarzyszy świadectwo.

Tydzień misyjny otoczony gorącą modlitwą

Inną formą wskazaną przez sobór jest ofiarowanie Bogu modlitw i pokutnych uczynków w intencji ewangelizacji świata – “Misjom służy się skutecznie przez modlitwę, ofiarowanie Bogu codziennego życia, a zwłaszcza cierpień i doświadczeń”.

Szczególnymi dniami modlitwy i ofiary za misjonarzy są: Światowy Dzień Misyjny i Tydzień Misyjny, październik – miesiąc różańcowy, Uroczystość Objawienia Pańskiego, II Niedziela Wielkiego Postu “Ad Gentes”, a dla dzieci pierwszokomunijnych jeden z dni Białego Tygodnia.

Najdoskonalszą formą modlitwy jest ofiarowanie w misyjnych intencjach Mszy świętej. Zachęca się do przywoływania patronów misji: św. Franciszka Ksawerego, św. Teresy od Dzieciątka Jezus czy bł. Marii Teresy Ledóchowskiej.

W parafiach, różnych wspólnotach, a zwłaszcza przy zakonach realizujących zamiejscowe misje, realizowane są specjalne spotkania modlitewne, koordynowane są grupy. Powstają inicjatywy takie jak np. modlitewna tzw. adopcja misjonarzy, czy Misyjne Apostolstwo Chorych czy Żywy Różaniec dla misji.

Czytaj więcej: Meksykańskie serce katolików. Rekordowa pielgrzymka do Matki Bożej z Zapopan

Dobrowolne ofiary misyjne

Misjonarzy i kontynuowanie przez nich misji w służbie innym można wesprzeć również materialnie, przy okazji specjalnych zbiórek finansowych, a także realizując np. stały przelew na wybrane dzieło misyjne.

Popularną formą wsparcia misjonarzy jest zamawianie u misjonarzy-prezbiterów Mszy świętych pojedynczych, gregoriańskich czy wieczystych, lub u werbistów przez stronę www.divinewordgifts.org czy w Stowarzyszeniu Misji Afrykańskich:misje-jezuickie.pl/biuro-misyjne/zamawianie-mszy-swietych/.

Istnieje możliwość odpisania 1 proc. podatku na wybrane dzieło misyjne. Dzieło Pomocy „Ad gentes”, finansujące projekty edukacyjne, medyczne, charytatywne i ewangelizacyjne realizowane przez misjonarzy w 100 krajach świata. Można kupować misyjną literaturę – czasopisma, książki.

Można wreszcie organizować zbiórki w swoich środowiskach, lub z okazji osobistych okoliczności takich jak urodziny.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

gosc.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY