E-bilet autostradowy. Co warto wiedzieć?

artykuł sponsorowany
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Od 1 grudnia kierowcy samochodów osobowych i motocykli za przejazdy odcinakami autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) mogą płacić tylko elektronicznie. E-bilet jest dostępny w darmowej aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów, a także m.in. na stacjach paliw. Poniżej szczegóły.

E-bilet autostradowy – dostępny online i stacjonarnie 

Najprostszym sposobem na zakup e-biletu autostradowego jest skorzystanie z wybranej aplikacji. Może to być bezpłatna apka e-TOLL PL BILET lub aplikacje partnerskie. Na stacjach sieci PKN ORLEN można kupić e-bilet autostradowy w formie papierowej, co stanowi duże ułatwienie dla kierowców słabiej zaznajomionych ze światem elektroniki i Internetu. 

Gdzie i jak kupić e-bilet?

Zakup e-biletu autostradowego nie wymaga posiadania konta w systemie e-TOLL ani tym bardziej kupowania urządzeń pokładowych. Nie trzeba rejestrować się w systemie e-TOLL, aplikacja nie wymaga też przekazywania danych geolokalizacyjnych. Aplikacja jest darmowa, do pobrania ze sklepu Google Play. Do zakupu e-biletu autostradowego, należy podać następujące dane – numer rejestracyjny pojazdu, datę i godzinę wjazdu na autostradą oraz planowaną trasę.

Bilet można kupić z 60-dniowym wyprzedzeniem. Jego czas ważności wynosi 48h od zadeklarowanej daty i godziny startu podróży. Jeśli nie zostanie wykorzystany, można go zwrócić – w taki sam sposób, w jaki go kupiono. Oczywiście trzeba go oddać przed zadeklarowaną datą i godziną rozpoczęcia przejazdu. Bilet kupiony w aplikacji e-TOLL PL BILET, należy zwrócić w tej aplikacji. Z kolei bilet zakupiony u partnera musi zostać zwrócony u niego i zgodnie z jego zasadami.

Brak e-biletu – grozi opłata dodatkowa w wysokości 500 zł

Za jazdę bez wniesienia opłaty za przejazd grozi kara pieniężna w wysokości 500 zł z terminem płatności 14 dni. Obarcza się nią właściciela lub posiadacza albo użytkownika pojazdu. Jeśli opłaci się ją w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania, będzie to 400 zł. Dodatkowa opłata nie będzie pobierana, jeśli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu opłata za przejazd będzie dokonana w postaci e-biletu autostradowego.

Prawidłowość wnoszenia opłat – kontrole 

Prawidłowość wnoszenia opłat za przejazd wspominanymi odcinkami autostrad jest kontrolowana przez urządzenia kontrolne (kamery OCR) w miejscach wjazdu i wyjazdu z autostrad oraz w pojazdach służbowych wykorzystywanych do kontroli poboru opłat drogowych. Działają też mobilne kontrole Służby Celno-Skarbowej oraz kontrole inspektorów z Inspekcji Transportu Drogowego.

Czytaj więcej na PR24: https://polskieradio24.pl/42/259/artykul/2870728,ebilet-autostradowy-zobacz-gdzie-mozna-go-kupic. Znajdziesz tu sprawdzone, rzetelne i aktualne informacje. 

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY