Wysoki rangą oficer KGB uciekł z Białorusi. Łukaszenka poluje na kolejnych zdrajców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Aleksander Łukaszenka

Aleksander Łukaszenka / Fot. PAP/EPA/ALEXANDER ASTAFYEV. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka rozpoczął poszukiwania potencjalnych zdrajców po tym, jak za granicę miał uciec wysoki rangą funkcjonariusz białoruskiego KGB. O ucieczce jednego z wojskowych informują niezależne media na Białorusi.
  • Jak donoszą białoruskie niezależne media, pod koniec września z kraju miał uciec wysoki rangą oficer KGB.
  • W stopniu kapitana służył on w jednostce “Alfa”, która tłumiła protesty po wyborach prezydenckich w 2020 r.
  • Białoruski polityk Franak Viacorka informuje, że prezydent Aleksandr Łukaszenka poluje na kolejnych zdrajców.
  • W tym celu wewnętrzne służby rozpoczęły badać oficerów, szczególnie z wysokiego szczebla posiadający zastrzeżone informacje.
  • Zobacz także: Rząd wprowadził nowe godło. Ujednolici tym szaty graficzne ministerstw

Jak donosi gazeta “Nasza Niwa”, chodzi o wysokiego rangą oficera w stopniu kapitana, służącego w oddziale sił specjalnych “Alfa” białoruskiego KGB. Miał on uciec z Białorusi pod koniec września.

“Alfa” jest oddziałem antyterrorystycznym w ramach KGB Białorusi, który powstał jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Według białoruskich mediów niezależnych jego żołnierze mogli brać udział w tłumieniu protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 r. i przyczynić się do śmierci przynajmniej jednego z nieuzbrojonych demonstrantów.

Czytaj więcej: Węgry poza unijnym programem szkoleń dla ukraińskich wojskowych. Dlaczego?

Jak uciekł białoruski oficer?

Oficerowi w ucieczce mieli pomagać członkowie antyłukaszenkowskiego podziemia. Jak podkreśla Biełsat, do dziś jednak nie pojawiło się publiczne potwierdzenie, że do ucieczki doszło. Białoruski polityk Franak Viacorka poinformował w mediach społecznościowych, że wojskowy uciekł do jednego z krajów Unii Europejskiej.

Wysoki rangą białoruski oficer KGB uciekł do UE. Reżim obawia się, że może stać się podstawowym źródłem informacji. Służby bezpieczeństwa natychmiast rozpoczęły akcję zdyskredytowania go. Łukaszenka jest przerażony zdradą i przeprowadza masową czystkę wewnętrzną

– napisał Franak Viacorka.

Rzecznik prasowy KGB Białorusi Andrej Jarosz stwierdził, że uciekinier jest byłym oficerem zwolnionym ze służby na początku sierpnia za udział w oszustwach, w wyniku których nielegalnie zarobił 30 tys. dolarów. W jego sprawie ma być prowadzone śledztwo.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

magnapolonia.org, dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY