90% rosyjskich aktywów zamrożonych przez 7 państw członkowskich UE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Parlament Europejski

Parlament Europejski / Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Komisarz UE ds. sprawiedliwości mówi, że wszystkie państwa członkowskie powinny "robić swoje" w egzekwowaniu sankcji wobec Rosji.

Do tej pory w wyniku wojny Rosji z Ukrainą w Unii Europejskiej zamrożono rosyjskie aktywa objęte sankcjami o wartości 17,4 mld euro, co jest znaczącą kwotą. Siedem krajów członkowskich dokonało 90 procent przejęć, powiedział europejski komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders podczas wystąpienia na konferencji prasowej w Luksemburgu w czwartek.

Przemawiając po spotkaniu unijnych “ministrów sprawiedliwości”, belgijski komisarz powiedział, że wszystkie kraje członkowskie muszą wdrożyć środki sankcji i złożyć sprawozdanie Komisji Europejskiej. Powiedział, że Komisja Europejska i prokurator podnieśli również możliwość rozszerzenia mandatu Prokuratury Europejskiej do ścigania naruszeń sankcji UE, ale kwestia ta wymaga jeszcze dokładnego rozważenia.

Sankcje

UE nałożyła na Rosję liczne sankcje gospodarcze i finansowe w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę z 24 lutego. Zdaniem niektórych obserwatorów restrykcje te są niewystarczające, by zaszkodzić Moskwie i powinny zostać zaostrzone. Inni uważają, że sankcje bardziej szkodzą reszcie Europy, aniżeli Rosji.

Polska i cztery inne państwa UE zaproponowały Komisji Europejskiej (KE) nałożenie nowych sankcji na Rosję za jej ostatnie masowe ataki na cele cywilne na Ukrainie – poinformowało PAP źródło unijne.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY