Chiny wstrzymują sprzedaż LNG dla zagranicznych odbiorców, by zapewnić sobie dostawy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. YouTube

Ceny gazu w Europie spadły o prawie 60% od wysokiego poziomu w sierpniu. Europa kupowała rosyjski gaz drożej, bo przez pośrednictwo Chińczyków.
  • Chiny poinformowały swoich państwowych importerów gazu, że muszą zaprzestać odsprzedaży LNG nabywcom w Europie i Azji.
  • Powodem jest chęć zapewnienia sobie własnych dostaw na zimowy sezon grzewczy.
  • Warto przypomnieć, że Chiny odsprzedawały Europie także rosyjski gaz.
  • Zobacz też: Sędziowie Sądu Najwyższego odmawiają współpracy z nowo mianowanymi

Narodowa Komisja Rozwoju i Reform, główny planista gospodarczy kraju, poprosiła PetroChina Co., Sinopec i Cnooc Ltd. o zatrzymanie zimowych ładunków na użytek krajowy – tak podał Bloomberg, powołując się na anonimowe osoby “znające sprawę”. Podczas gdy sprzedaż przyniosła pewną ulgę europejskim nabywcom, szybko wypełniające się zapasy i rekordowo wysokie koszty wysyłki również zmniejszyły atrakcyjność ponownej wysyłki paliwa.

Prognozy dotyczące małego deficytu dostaw gazu prawdopodobnie pobudziły ruch Pekinu, który zobowiązał się do utrzymania ciepłych domów tej zimy. W zeszłym roku wyprzedziła ona Japonię i stała się największym na świecie importerem LNG dzięki zwiększonym zakupom na rynku spot, ale w 2022 roku może odnotować pierwszy w historii spadek zużycia gazu.

Importerzy energii będą uważnie obserwować przywódców najwyższego szczebla zgromadzonych w stolicy Chin na trwającym tydzień kongresie partyjnym. Prezydent Xi Jinping podkreślił bezpieczeństwo energetyczne w swoim dwugodzinnym przemówieniu w niedzielę, powtarzając retorykę, że naród musi iść naprzód z zieloną transformacją w sposób ostrożny, aby uniknąć ryzyka kryzysu dostaw.

Europa, Azja

Ceny gazu w Europie spadły o prawie 60% od wysokiego poziomu w sierpniu, choć nadal są rekordowe jak na tę porę roku, ponieważ region stara się unikać bezpośrednich dostaw z Rosji po jej lutowej inwazji na Ukrainę. Europa kupowała rosyjski gaz drożej, bo przez pośrednictwo Chińczyków. Zalew przesyłek LNG do Europy wpływa na ceny spot w regionie, zmuszając niektórych dostawców do rozważenia przekierowania przesyłek z powrotem do Azji, gdzie stawki są bardziej atrakcyjne.

Mimo to, ruch Chin w kierunku zabezpieczenia własnych dostaw może spowodować odpływ dostaw do Europy i pogłębić kryzys energetyczny w regionie w przypadku mroźnej zimy. Chiny posiadają duże kontrakty na zakup LNG od eksporterów takich jak USA, ale w tym roku azjatyckie firmy handlowe skierowały część tych dostaw do Europy w związku z niskim popytem w kraju.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Bloomberg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY