Wojciechowski komentuje doniesienia “Rzeczpospolitej”. “Polsce nie grozi wstrzymanie funduszy”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Janusz Wojciechowski

Janusz Wojciechowski / Fot. PAP/EPA

Dziś Rzeczpospolita informowała o zamiarze Komisji Europejskiej wstrzymania wszelkich wypłat dla Polski. Inaczej sprawę widzi komisarz ds. rolnictwa Komisji Europejskiej Janusz Wojciechowski.

Jak donosi “Rzeczpospolita”, Komisja Europejska zamierza wstrzymać praktycznie wszystkie fundusze dla Polski, póki ta nie cofnie ustaw reformujących sądownictwo. Informacje te potwierdza w rozmowie Stefan De Keersmaecker, rzecznik prasowy Komisji Europejskiej.

Z kolei komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski uspokaja Polaków, że naszemu państwu nie grozi wstrzymanie funduszy rolnych i spójności. Powoływał się on tutaj na zapewnienia komisarza ds budżetu Johannes Hahn.

Nie, Polsce nie grozi wstrzymanie funduszy rolnych i funduszy spójności też nie. Potwierdził to stanowczo w imieniu Komisji odpowiedzialny za budżet UE komisarz Hahn 18 września br. stwierdzając brak związku między problemami sądownictwa a prawidłowym wydawaniem funduszy UE.

– podkreślił komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Czytaj więcej: Wiceszef MSWiA: Nie możemy utrzymywać uchodźców w nieskończoność. Będą zmiany?

Rzecznik prasowy KE zabiera głos

Informacje, że Komisja Europejska na razie nie będzie płaciła rachunków za realizowane przez Polskę inwestycje potwierdził rzecznik KE.

W wyniku niespełnienia warunków podstawowych [chodzi o warunek dotyczący reformy sądownictwa Komisja nie może dokonać żadnego zwrotu przedłożonych przez Polskę wydatków, z wyjątkiem pomocy technicznej i działań przyczyniających się do spełnienia warunku podstawowego. Ponadto, o ile warunek podstawowy nie jest spełniony, Komisja może odzyskać zaliczkę przy rocznym rozliczeniu rachunków lub przy zamknięciu 

– powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Stefan De Keersmaecker.

Według niektórych opinii instytucje Unii Europejskiej planują nałożyć na Polskę sankcje o większej wartości, niż nałożyły na Rosję.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY