Katamaran “Święty Jan Paweł II” – perła Morza Śródziemnego! [NASZ ARTYKUŁ]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Katamaran maltańskiej firmy Virtu Ferries, M/V Saint John Paul II. / Fot. John Portelli, Virtu Ferries.

Między Maltą a Sycylią pływa jeden z najpiękniejszych statków motorowych na Ziemi. Nazwany został „Saint John Paul II”, na cześć polskiego papieża, Świętego Jana Pawła II. Jak do tego doszło oraz jaka jest charakterystyka tej maszyny, przeczytasz u nas, informacje zaczerpnęliśmy u źródła od właścicieli maltańskiego przedsiębiorstwa, Virtu Ferries.

Maltańczycy pamiętają o Papieżu Polaku

Właścicielem M/V Saint John Paul II jest Virtu Wavepiecer Limited, a operatorem Virtu Ferries Limited. Obie spółki są częścią Virtu Holding Limited, która w 100% jest oparta o kapitał maltański. Virtu Ferries od RP 1988 obsługuje regularne szybkie połączenia promowe w obie strony między wyspami Maltą i Sycylią. Obecnie na tej trasie obsługą zajmują się dwa statki firmy: M/V Saint John Paul II i M/V Jean de la Valette. Odbywając ponad 1200 rejsów rocznie, statki te zrewolucjonizowały transport, a co za tym idzie handel, między dwiema wyspami Morza Śródziemnego, eliminując podział geograficzny i skutecznie czyniąc Maltę częścią kontynentalnej Europy. Warto wspomnieć, że Virtu obsługuje również szybkie promy między portami Wenecji i adriatyckimi portami w Chorwacji i Słowenii, a także między Tarifą w Hiszpanii i Tangerem w Maroku.

Statkowi zostało nadane imię Świętego Jana Pawła II. Dlaczego? Jego Świątobliwość Papież Jan Paweł II odwiedził Maltę w dniach 25-27 maja RP 1990. Punktem kulminacyjnym tej wizyty był rejs powrotny między Wielkim Portem Valletta, Wyspami Świętego Pawła i Gozo. Virtu Ferries miał zaszczyt i przyjemność powitać, podczas tej podróży, Jego Świątobliwość na pokładzie SES San Frangisk. Powrót Papieża Polaka do Wielkiego Portu, siedzącego na przednim pokładzie San Frangisk, otoczonego setkami ludzi we flocie łodzi, w tym wielu w tradycyjnych maltańskich taksówkach wodnych dgħajsa lub łodziach luzzu, pozostaje w zbiorowej pamięci wyspy. Papież Jan Paweł II zawsze odwoływał się do tej podróży, gdy maltańscy dygnitarze odwiedzali Watykan.

Warto przypomnieć, że Virtu Ferries obsługiwało również podróż papieża Benedykta XVI podczas jego wizyty na Malcie w RP 2010, a także papieża Franciszka I w kwietniu RP 2022.

Jaki jest statek?

Budowniczym statku było przedsiębiorstwo Incat Tasmania Pty. Ltd. z Derwent w Tasmanii, w Australii. Firma jest światowym liderem w budowaniu dużych, przyjaznych dla środowiska, szybkich promów, z naciskiem na eko-operacje i oszczędność paliwa. M/V Saint John Paul II jest zbudowany zgodnie z Zieloną Polityką Morską Unii Europejskiej. Statki Incat, zarówno komercyjne, jak i wojskowe, można znaleźć we wszystkich czterech zakątkach świata. Standardowy, wypróbowany projekt kadłuba Incat Wavepiercer Hull został zmodyfikowany po szeroko zakrojonych testach modelu hydrodynamicznego w ośrodku badawczym basenów oceanicznych Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii w Gosport Hampshire. Obiekty te są wykorzystywane przez brytyjskie Ministerstwo Obrony do testowania i opracowywania kadłubów okrętów Royal Navy.

M/V Saint John Paul II to piąty statek zbudowany przez Virtu Ferries specjalnie na trasę Malta – Sycylia. Katamaran jest zgodny z przepisami Kodeksu HSC 2000 Międzynarodowej Organizacji Morskiej, z późniejszymi zmianami, ustawowymi wymogami dotyczącymi bandery Malty, z przepisami dotyczącymi włoskich portów państwowych oraz dyrektywą UE 1999/35/WE. Jest również klasyfikowany przez międzynarodowe towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL. Jak wszystkie jednostki Virtu pływa pod banderą Malty.

Katamaran może pomieścić 900 pasażerów i 167 pojazdów. Pasażerowie mają do wyboru podróżowanie klasą Club na Pokładzie Mostkowym lub klasą Euro w 4 oddzielnych salonikach na Pokładzie Głównym. Istnieje również wyznaczony salon dla kierowców ciężarówek, z dodatkowymi udogodnieniami po ciężkim dniu pracy. Co istotne, chociaż statek jest zaklasyfikowany do przewozu 900 pasażerów, na pokładzie znajduje się 1134 miejsc, w tym 138 na zewnątrz na dwóch pokładach pasażerskich, co zapewnia wystarczającą ilość możliwych do wyboru miejsc siedzących dla wszystkich. Statek może przewozić do 23 ciężkich naczep handlowych. Osiąga prędkość 38 węzłów (70,4 km na godzinę). Przeprawa z Malty na Sycylię trwa tylko nieco ponad 90 minut.

M/V Saint John Paul II z nagrodami

M/V Saint John Paul II został wybrany do prestiżowego oznaczenia „Significant Ship 2018” przez szanowane Królewskie Stowarzyszenie Projektantów Statków i Inżynierów Okrętowców (Royal Institution of Naval Architects, RINA). Instytut został założony w Londynie w 1860 roku w celu rozwoju „sztuki i nauki projektowania statków”. Członkowie Instytutu zajmują wysokie stanowiska w branży morskiej na całym świecie, w tym na uczelniach i wiodących instytucjach morskich. Jednostka została również wyróżniona nagrodą “Ship of the Year 2020” przez ceniony magazyn branżowy “Cruise & Ferry Review”.

Dziewiczy rejs i poświęcenie z ciekawostką

M/V Saint John Paul II opuścił Hobart w Tasmanii 6 lutego RP 2019 i wyruszył w trwającą 9,569 mil morskich (17 722 km) podróż przez Ocean Indyjski, Kanał Sueski, by dotrzeć na Maltę 27 lutego RP 2019. W tym czasie ten 110-metrowy katamaran był największym szybkim promem pasażersko-samochodowym na Morzu Śródziemnym i drugim co do wielkości na świecie.

Przed opuszczeniem Hobart katamaran został pobłogosławiony przez wielebnego księdza Michaela Tate. Co ciekawe ks. Tate, zanim został wyświęcony, był ambasadorem Australii przy Stolicy Apostolskiej i składał swoje listy uwierzytelniające Papieżowi Janowi Pawłowi II. Przed opuszczeniem stanowiska w Watykanie, Jego Ekscelencja Michael Tate odbył ostatnią audiencję u Jego Świątobliwości, który życzył mu wszelkich sukcesów na jego następnej placówce. Jednakże dowiedział się przy okazji, że Tate nie będzie na kolejnym stanowisku na placówce dyplomatycznej, ponieważ wybiera się do seminarium, by zostać kapłanem. Ks. Tate z radością przewodniczył uroczystości poświęcenia statku nazwanego imieniem Świętego Jana Pawła II.

Ks. Michael Tate święci M/V Saint John Paul II.

Materiał przygotowany na podstawie informacji udostępnionych przez pana Johna M. Portelli, przedstawiciela firmy Virtu Holding Limited, za co serdecznie dziękuję, Bóg zapłać, Piotr Motyka.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY