Izrael planuje otworzyć obozy przejściowe dla żydowskich Rosjan w Azerbejdżanie

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Agencja Żydowska, Jerozolima

Agencja Żydowska / fot. Wikimedia Commons

Rząd Izraela powiedział, że zamierza otworzyć tymczasowe obozy w Azerbejdżanie dla rosyjskich Żydów.

Jerusalem Post donosi, że rząd Izraela zatwierdził propozycję ułatwienia imigracji Rosjan żydowskiego pochodzenia do Izraela, wśród największej fali rosyjskiej emigracji od dwóch dekad. Wśród programów przewidzianych w tej propozycji było stworzenie tymczasowych obozów w Azerbejdżanie i Finlandii dla rosyjskich Żydów chcących przenieść się do Izraela. Obozy zostałyby założone przez Agencję Żydowską, syjonistyczną międzynarodową organizację non-profit, która współpracuje z rządem Izraela, aby pomóc Żydom z całego świata w przesiedleniu się do Izraela.

Niewiele szczegółów na temat obozów w Azerbejdżanie było dostępnych. Ambasada Izraela w Baku powiedziała Eurasianet, że nie ma informacji na temat otwarcia obozów w Azerbejdżanie i że Agencja Żydowska będzie odpowiedzialna za tę kwestię. Biuro Agencji Żydowskiej w Baku odmówiło komentarza dla Eurasianet. Lokalne media niewiele informowały o tej sprawie, choć prorządowa strona AzerNews podała informację na ten temat, opierając się wyłącznie na raporcie Jerusalem Post.

Rosjanie w Azerbejdżanie

Podczas gdy Rosjanie uciekają setkami tysięcy od początku wojny w lutym, Azerbejdżan przyjął ich stosunkowo niewielu. Wielu z tych, którzy przybyli do Azerbejdżanu to etniczni Azerowie, choć nie ma oficjalnych statystyk.

Od stycznia do sierpnia około 263 000 osób przybyło do Azerbejdżanu z Rosji, co stanowi 70% wzrostu w stosunku do roku poprzedniego. Nie podano, ilu z nich wyjechało. Dla porównania, od stycznia do września do Armenii wjechało około 780 tys. Rosjan, a od marca do sierpnia do Gruzji 800 tys. Ogłoszenie mobilizacji pod koniec września pobudziło nową falę emigrantów z Rosji.

Rząd rosyjski dążył do zamknięcia działalności Agencji Żydowskiej w Rosji; pozew Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie jest obecnie w sądzie. Szef Agencji Żydowskiej powiedział, że w związku z dużym napływem imigrantów z Rosji w Izraelu brakuje pokoi hotelowych, dlatego agencja może ponownie otworzyć centra absorpcyjne w Izraelu, których celem jest aklimatyzacja i integracja nowych imigrantów.

Azerbejdżan od dawna ma ciepłe, szeroko zakrojone relacje z Izraelem. Kupił od Izraela część swojej najbardziej zaawansowanej broni, w tym drony Harop. Izraelskie firmy były również wśród faworytów do kontraktów na odbudowę terytoriów w Karabachu, które Azerbejdżan pozyskał na wojnie z Armenią w 2020 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The Moscow Times

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY